Analýza faktorů ovlivňujících ceny akcií vybraných pojišťoven

Název práce: Analýza faktorů ovlivňujících ceny akcií vybraných pojišťoven
Autor(ka) práce: Trepáková, Aneta
Vedoucí práce: Ducháčková, Eva
Oponenti práce: Fleischmann, Luboš
Tato diplomová práce je všeobecně zaměřena na faktory, které ovlivňují ceny akcií významných pojišťoven na americkém pojistném trhu. Práce je rozdělena do tří částí, z nichž první část podává podrobný výklad o fundamentální analýze, pomocí které lze pozorovat vzájemné vztahy mezi cenami akcií a jednotlivými faktory - v tomto případě zejména makroekonomickými, případně i odvětvovými a firemními faktory. Druhá část se již více zaměřuje na vývoj na pojistném trhu v USA. Jsou zde rozebrány vývojové trendy v pojišťovnictví. Třetí část je stěžejní pro mou diplomovou práci. Jedná se totiž o samotnou analýzu, v níž jsou představeny dvě významné americké pojišťovny - AIG a Prudential Financial, Inc., na jejichž akciích budu analyzovat vliv jejich cen na jednotlivé faktory. Cílem práce je analyzovat a objasnit vzájemné vztahy cen akcií těchto pojišťoven a vybraných faktorů a v závěru vytvořit vhodné ekonometrické modely pro predikci vývoje cen akcií těchto pojišťoven.
Klíčová slova: makroekonomická analýza; vývoj na pojistných trzích; fundamentální analýza; akcie; pojišťovnictví USA; pojistné trendy
Název práce: Factors affecting stock prices of major US insurance companies
Autor(ka) práce: Trepáková, Aneta
Vedoucí práce: Ducháčková, Eva
Oponenti práce: Fleischmann, Luboš
My diploma thesis is generally focused on factors affecting the stock prices of major insurance companies in the US insurance market. This thesis is divided into three parts; the first part gives us a detailed explanation of fundamental analysis, which can be used to observe the relationships between share prices and factors such as macroeconomic, sector or firm factors. Goal of the second part is description of the US insurance market and some trends in the insurance industry. The third part is the core of my thesis - there is an analysis of two major US insurance companies - AIG and Prudential Financial, Inc. and I analyse their stock prices in relation to the mentioned factors. So the aim of this diploma thesis is to analyse and explain the interrelationships between stock prices and these factors and to create the appropriate econometric forecasting models.
Klíčová slova: US insurance industry; insurance trends; developments in the insurance markets; fundamental analysis; macroeconomic analysis; stocks

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví