Postavení Ruska na světovém trhu plynu

Název práce: Postavení Ruska na světovém trhu plynu
Autor(ka) práce: Kazarina, Daria
Vedoucí práce: Gullová, Soňa
Oponenti práce: Zamykalová, Miroslava
Práce analyzuje význam zemního plynu v mezinárodním obchodu a definuje světový trh plynu. Popisuje situaci v mezinárodním obchodu se zemním plynem přepravovaném prostřednictvím potrubí i tankery v kapalném stavu. Cílem této práce je zmapovat oblast plynárenství v Rusku, zjistit, jaké jsou charakteristiky výroby, jaké má exportní cesty, velikost obratu a následně tento poznatek srovnat s existujícími světovými distributory. Součástí práce je analýza současné situace v ruském exportu a předpoklad toho, jak se bude rozvíjet v budoucnu, když v dnešní době je velmi zkomplikován obchod s Evropskými státy ve smyslu sankce a situaci na Ukrajině. Hlavní přínos práce spočívá v analýze jak vnějšího, tak i vnitřního směrů obchodu Ruska se zemním plynem.
Klíčová slova: LNG; obchod s plynem; spotřeba; Rusko; zemní plyn; vyvoj cen; plynovod
Název práce: The current position of Russia on the world gas market
Autor(ka) práce: Kazarina, Daria
Vedoucí práce: Gullová, Soňa
Oponenti práce: Zamykalová, Miroslava
This thesis analysis the importance of natural gas in international trade and defines the world gas market. It describes the situation in international trade in natural gas transported through pipelines and tankers in a liquid state. The aim of this thesis is to explore the gas sector in Russia, to determine what are the characteristics of production and which export routes and turnover size it has, and then compare this data with existing world distributors. A part of the thesis is an analysis of the current situation in Russia's energy exports and prerequisite of how it will develop in the future, if today is very complicated to deal with European countries in terms of sanctions and the situation in Ukraine. The main contribution consists of an analysis of both external and internal of Russia's natural gas trade.
Klíčová slova: pipeline; gas trade; consumption; development of prices; LNG; natural gas; Russia

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů