NFC platby mobilním telefonem

Název práce: NFC platby mobilním telefonem
Autor(ka) práce: Kalousová, Pavlína
Vedoucí práce: Luc, Ladislav
Oponenti práce: Veber, Jaromír
Tato bakalářská práce se zaměřuje na současný trend v oblasti využívání chytrých telefonů pro bezkontaktní platby u obchodníků pomocí NFC. Na začátku práce jsou vysvětleny základní pojmy, obchodní model, stav trhu s mobilními telefony a potřebné technologie. Dále následuje rozdělení a popis různých aplikací pro bezkontaktní placení v České republice. Mezi tyto aplikace se řadí jak obecné aplikace závislé pouze na systému mobilního zařízení, tak aplikace vydávané konkrétními českými bankami, mezi jejichž funkce může mimo jiné patřit i bezkontaktní placení. Část práce se také zaměřuje na wearables a možný budoucí vývoj v této oblasti. Hlavním cílem práce je zanalyzovat současné aplikace, tedy konkrétní možnosti uživatele bezkontaktních plateb dle předem stanovených kritérií. Výsledek analýzy je poté použit pro dosažení závěru práce, jímž je určení nejvýhodnějších aplikací a seznam doporučení pro uživatele, kteří by je chtěli začít využívat.
Klíčová slova: Host Card Emulation; Bezkontaktní platby; Secure Element; platby mobilním telefonem; NFC
Název práce: NFC payments using mobile phone
Autor(ka) práce: Kalousová, Pavlína
Vedoucí práce: Luc, Ladislav
Oponenti práce: Veber, Jaromír
This bachelor thesis is focused on the current trend in usability of mobile phones which is paying contactless at merchants using NFC. The beginning of this thesis is aimed at explaining basic terminology, business model, current market share of mobile operating systems and technologies such as NFC, Secure Element, Host Card Emulation and tokenization. This part is followed by categorizing and describing different applications for contactless payments in Czech Republic. These applications can be viewed as applications released by certain banks (bank applications) or by other companies (nonbank applications, often connected to a specific operating system). Part of this thesis is also aimed towards wearables and potential future development regarding contactless payments in Czech Republic. Main goal of this thesis is to analyse different applications based on predetermined criteria. Conclusion of this analysis is used to fulfill the goal of this bachelor thesis which is identifying the most advantageous applications. Last objective of this thesis is to sum up a list of recommendations for potential users to secure their experience.
Klíčová slova: NFC; Secure Element; Host Card Emulation; Contactless payments; mobile payments

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky