Vývoj cestovního ruchu v regionu Střední a východní Evropa

Název práce: Vývoj cestovného ruchu v regióne Stredná a východná Európa
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom diplomovej práce je zhodnotenie vývoja medzinárodného cestovného ruchu v subregióne Stredná a východná Európa, a to od roku 1990 až do súčasnosti a odhadnutie jeho budúcich trendov. Tieto ciele sú dosiahnuté sledovaním hlavných ukazovateľov medzinárodného turizmu a analýzou vybraných selektívnych podmienok rozvoja tohto odvetvia. Posúdením sekundárnych dát a analýzou závislostí vybraných ukazovateľov práca hodnotí mieru naplnenia hypotézy, ktorú si stanovila. Zameriava sa tak na objektívnu časť selektívnych predpokladov rozvoja cestovného ruchu. V závere je dokázaná silná závislosť medzi pozorovanými premennými a sú uvedené faktory, ktorým práca prisudzuje najväčší vplyv na budúci rozvoj turizmu v subregióne.
Klíčová slova: selektívne predpoklady; spoločenský rozvoj; politická stabilita; Stredná a východná Európa
Název práce: Vývoj cestovního ruchu v regionu Střední a východní Evropa
Jazyk práce: Slovensky
Cílem diplomové práce je zhodnocení vývoje mezinárodního cestovního ruchu v subregionu Střední a východní Evropa, a to od roku 1990 až do současnosti a následné odhadnutí jeho budoucích trendů. Tyto cíle jsou dosaženy sledováním hlavních ukazatelů mezinárodního turismu a analýzou vybraných selektivních podmínek rozvoje tohoto odvětví. Posouzením sekundárních dat a analýzou závislosti vybraných ukazatelů práce hodnotí míru naplnění hypotézy, kterou si stanovila. Zaměřuje se tak na objektivní část selektivních předpokladů rozvoje cestovního ruchu. V závěru je dokázána silná závislost mezi zkoumanými proměnnými a jsou uvedeny faktory, kterým práce přisuzuje největší vliv na budoucí rozvoj turismu v subregionu.
Klíčová slova: politická stabilita; selektivní předpoklady; společenský rozvoj; Střední a východní Evropa
Název práce: Tourism development in the region of Central and Eastern Europe
Jazyk práce: Slovensky
The aim of this thesis is to evaluate development of international tourism in the subregion Central and eastern Europe from 1990 to present and to estimate future trends in this area. Mentioned objectives are achieved by monitoring of key indicators of international tourism and by analysis of selected selective factors of tourism development. Using secondary data and correlation analysis, the thesis measures level of fulfillment of hypothesis stated at the beginning. Thus, the thesis focuses on objective part of selective factors of tourism development only. The results show strong correlation between selected variables. In conclusion, the thesis sets out factors with the greatest impact on future tourism development in the subregion.
Klíčová slova: social progress; Central and Eastern Europe; selective factors; political stability

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Cestovní ruch
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů