Malware a komparace antivirových produktů

Název práce: Malware a komparace antivirových produktů
Autor(ka) práce: Hamouzová, Aneta
Vedoucí práce: Luc, Ladislav
Oponenti práce: Novotný, Jakub
Tato bakalářská práce se věnuje problematice možného nebezpečí v internetovém prostředí, konkrétně škodlivému software. Jedná se o různé počítačové viry, červi a trojské koně, které komplexně nazýváme malware. Toto nebezpečí je nutné pozorně sledovat, protože jeho vývoj jde neustále kupředu a každý by měl být s tímto tématem seznámen. Teoretická část práce zahrnuje charakteristiku malwaru - objasnění pojmu a definici. Následující částí je historie, která je popisována od prvotních myšlenek, prvního škodlivého kódu v 70. letech a dalších známých programů. Ta je vedena až do současnosti, kde je převážně soustředěno na dnešní cíle a směr vývoje dalšího malwaru. Navazující část zahrnuje rozdělení malwaru na základní, ostatní speciální druhy a další podobné související formy. Na konci praktické části jsou popisovány preventivní a ochranná opatření, také jak odhalit, a co dělat v případě nákazy počítače. Na tento poslední úsek navazuje praktická část, v níž je analyzována dostupná antivirová ochrana na českém a světovém trhu. Na základě této analýzy je vypracována komparace vybraných bezplatných antivirových programů. Ty jsou porovnávány dle stanovených kritérií jako jsou webové stránky, instalace, použití, uživatelská nastavení, vzhled a odhalování škodlivých kódů. Cílem je stanovit ten nejbezpečnější a uživatelsky nejkomfortnější. Výsledek slouží pro běžné uživatele jako případná opora při výběru antiviru do vlastního počítače.
Klíčová slova: antivirový program; další nebezpečí; trojský kůň; červ; vir; malware; počítačová kriminalita; srovnání
Název práce: Malware and comparison of antivirus products
Autor(ka) práce: Hamouzová, Aneta
Vedoucí práce: Luc, Ladislav
Oponenti práce: Novotný, Jakub
This bachelor thesis deals with the issue of possible danger in the Internet environment, namely malicious software. It is a variety of computer viruses, worms and Trojans that are comprehensively called malware. This risk should be closely monitored because its development is constantly moving forward and everyone should be familiar with this topic. The theoretical part includes the characteristics of malware - clarification of the concept and definition. The following part is history, which is described from initial ideas, the first malicious code in the 70's, and other well-known programs. It is led to the present day which is mainly focused on today's goals and direction of development of further malware. Next part involves the distribution of malware to basic, other special types and other such related forms. The final part describes the preventive and protective measures, and how to reveal and what to do if computer is infected. On this last section follows up a practical part, in which is analyzed antivirus protection, which is available in Czech and world market. Based on this analysis is done comparison of selected free antivirus programs. These are compared according to established criteria, such as web pages, installation, the use, user settings, appearance and ability to detect malware. The goal is to determine the safest and most comfortable user program. The result is used for ordinary users as possible support when they are choosing antivirus to their own computer.
Klíčová slova: comparison; antivirus; another danger; Trojan horse; worm; virus; cybercrime; malware

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky