Vztah Velké Británie a Norska s Evropskou Unii

Název práce: Vzťah Veľkej Británie a Nórska s Európskou úniou
Jazyk práce: Slovensky
Práca sa zaoberá európskou integráciou Veľkej Británie a vzťahom Nórska s Európskou úniou. Veľká Británia sa rozhodla vystúpiť z únie, a je dôležité, ako bude jej vzťah voči spoločenstvu vyzerať v budúcnosti. Dohoda o Európskom hospodárskom priestore medzi Európskou úniou a Nórskom však nepokrýva oblasť rybárskej politiky. Cieľom práce je preto komparácia rybolovu Veľkej Británie a Nórska. Nasleduje analýza Spoločnej rybárskej politiky Európskej únie a vzťahy EÚ s Nórskom v danej problematike pre možné fungovanie rybárskej politiky VB po vystúpení z únie. Približuje taktiež členstvo Veľkej Británie a Nórska v organizáciách zaoberajúcich sa rybárskou politikou.
Klíčová slova: Spoločná rybárska politika; Nórsko; EÚ; Veľká Británia
Název práce: Vztah Velké Británie a Norska s Evropskou Unii
Jazyk práce: Slovensky
Práce se zabývá evropskou integrací Velké Británie a vztahem Norska s Evropskou unií. Velká Británie se rozhodla vystoupit z unie a je důležité, jak v budoucnosti bude vypadat její vztah vůči Společenství. Dohoda o Evropském hospodářském prostoru mezi Evropskou unií a Norskem však nepokrývá oblast rybářské politiky. Cílem práce je proto komparace rybolovu Velké Británie a Norska. Následuje analýza Společné rybářské politiky Evropské unie a vztahu EU s Norskem v dané problematice pro možné fungování rybářské politiky VB po vystoupení z unie. Přibližuje také členství Velké Británie a Norska v organizacích zabývajících se rybářskou politikou.
Klíčová slova: Společná rybářska politika; EU; Velká Británie; Norsko
Název práce: Relation of Great Britain and Norway with the European Union
Jazyk práce: Slovensky
The thesis deals with the European integration of Great Britain and the relation of Norway with the European Union. The UK has decided to step out of the Union, and it is important how its relation with the community will look like in future. However, the Agreement on the European Economic Area between the European Union and Norway does not cover the area of fisheries policy. The aim of the thesis is therefore to compare the fishing of Great Britain and Norway. Consequently, an analysis of the European Union's Common Fisheries Policy and the EU's relations with Norway on the given issue for the possible functioning of the GB's fisheries policy after leaving the Union. It also approximates membership of the United Kingdom and Norway in organizations dealing with fisheries policy.
Klíčová slova: Common fisheries policy; Norway; EU; Great Britain

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod