Bankovní zajišťovací instrumenty v praxi mezinárodního obchodu

Název práce: Bankovní zajišťovací instrumenty v praxi mezinárodního obchodu
Autor(ka) práce: Klarová, Diana
Vedoucí práce: Halík, Jaroslav
Oponenti práce: Vyhnánek, Radim
Práce je rozdělena na dvě části - teoretickou a analytickou. V rámci části teoretické jsou popsány jednotlivé skupiny rizik, které souvisejí s podnikáním na mezinárodní úrovni. Dále jsou popsány vybrané bankovní zajišťovací instrumenty užívány jako ochrana proti zmiňovaným rizikům. Konkrétně jsou to nejvíce používané typy bankovní záruky, dokumentární inkaso a dokumentární akreditiv. Druhá část této práce je část analytická, kterou tvoří pět typových obchodních případů prezentujících aplikaci adekvátně zvoleného typu bankovní záruky. Na tyto případy navazuje komplexní obchodní případ, ve kterém jsou zkoumána rozličná rizika z mnoha úhlů pohledu. Výstupem této analýzy je návrh optimálního obchodního řešení s využitím kombinace produktů Trade Finance.
Klíčová slova: bankovní záruky; Trade Finance; rizika v mezinárodním obchodě; dokumentární akreditiv; dokumentární inkaso
Název práce: Bank risk mitigating tools in international trade
Autor(ka) práce: Klarová, Diana
Vedoucí práce: Halík, Jaroslav
Oponenti práce: Vyhnánek, Radim
This thesis is divided into two parts - theoretical and analytical. In the theoretical part, there are defined groups of risks related to doing business internationally and selected bank risk mitigating tools used as a protection against the risks mentioned. Specifically, there are discussed the most used types of bank guarantees, documentary collection and letter of credit. The second part of this thesis, analytical part, comprises of five business cases presenting adequate application of a bank guarantee instrument. Complex business case follows where various risks are analyzed from many angles. Analysis outcome is a recommendation of optimal business solution using a combination of various Trade Finance products.
Klíčová slova: Trade Finance; letter of credit; risks in international trade; bank guarantees; documentary collection

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů