Vliv zaměstnanecké spokojenosti na konkurenceschopnost podniku

Název práce: Vliv zaměstnanecké spokojenosti na konkurenceschopnost podniku
Autor(ka) práce: Karlová, Barbora
Vedoucí práce: Lochmanová, Veronika
Oponenti práce: Trachta, Václav
Hlavním cílem bakalářské práce bylo zjistit vliv lidských zdrojů na konkurenceschopnost podniku a zároveň zjistit, zda má spokojenost zaměstnanců na vliv dopad. V první části mé práce jsem provedla operacionalizaci hlavních pojmů, tedy konkurenceschopnosti podniku a souvislost s lidskými zdroji, zaměstnanecké spokojenosti a faktorů, které ji ovlivňují. Výzkum jsem provedla ve dvou konkurenceschopných podnicích, SINKA reklama a SC Metal. Spokojenost zaměstnanců jsem zkoumala pomocí dotazníkového šetření s použitím hodnotících škál. Metodou VRIO jsem zjistila, jak podniky na lidské zdroje nahlížejí. Pro verifikaci hypotéz jsem na základě zjištěných výsledků míry spokojenosti zaměstnanců a modelu VRIO uspořádala rozhovor se zaměstnavateli.
Klíčová slova: spokojenost; zaměstnanec; konkurenceschopnost; metoda VRIO
Název práce: Influence of Employee Satisfaction on Business Competitiveness
Autor(ka) práce: Karlová, Barbora
Vedoucí práce: Lochmanová, Veronika
Oponenti práce: Trachta, Václav
The primary purpose of this study is to determine and analyze the influence of the human resources on the competitiveness of a company and identify if the satisfaction of the employees has an impact on it. In the first part of this study, I carried out the operationalization of the main terms, in particular, the competitiveness of the company and the connection to the human resources, the satisfaction of the employees and the factors, which could influence that. I carried out the research in two competitive companies - "SINKA Reklama" and "SC Metal". The satisfaction of the employees was investigated by using a questionnaire survey with rating scales. Using the VRIO method, it has been ascertained how the companies assess the human resources. In order to verify the hypotheses and based on the results of the employees' satisfaction and the VRIO method, an interview with the employers was realized.
Klíčová slova: satisfaction; competitiveness; employee; VRIO method

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu