Vliv migrační krize na mezinárodní cestovní ruch

Název práce: Vliv migrační krize na mezinárodní cestovní ruch
Autor(ka) práce: Tomšů, Gabriela
Vedoucí práce: Abrhám, Josef
Oponenti práce: Trávová, Veronika
Diplomová práce se zabývá dvěma aktuálními fenomény, migrací a terorismem. Cílem práce je zhodnotit cestovní ruch na území Evropské unie v posledních dvou letech, kdy čelí migrační krizi v komparaci s rokem předchozím. Vývoj cestovního ruchu vybraných členských států analyzuje podle statistik incomingového, výjezdového a domácího cestovního ruchu a také podle jeho podílu na HDP a celkové zaměstnanosti zemí. Teoretická část vymezuje klíčové pojmy spojené s problematikou migrace, terorismu a mezinárodního cestovního ruchu. Praktická část zjišťuje dopady současné migrační krize a nové trendy, které se jejich zapříčiněním nyní objevují. Práce také obsahuje doporučení destinacím, jak ke krizi přistupovat a predikci budoucího vývoje.
Klíčová slova: destinační management; destinace; Evropská unie; terorismus; migrační krize; mezinárodní cestovní ruch; migrace
Název práce: The impact of the migration crisis on international tourism
Autor(ka) práce: Tomšů, Gabriela
Vedoucí práce: Abrhám, Josef
Oponenti práce: Trávová, Veronika
This diploma thesis deals with two current phenomena, migration and terrorism. The aim of the thesis is to evaluate tourism in the territory of the European Union in the last two years when faces the migration crisis in comparison with the previous years. The tourism development of selected member states is analyzed by incoming, outbound and domestic tourism statistics, as well as its participation in GDP and total employment in the countries. The theoretical part defines the key concepts of migration, terrorism and international tourism. The practical part identifies the impacts of the current migration crisis and the new trends that are now emerging. The thesis also contains recommendations to destinations on how to approach the crisis and prediction of future development.
Klíčová slova: destination management; destination; European Union; terrorism; migration crisis; international tourism; migration

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Cestovní ruch
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů