Název práce: Ekonomické limity státního kapitalismu a jejich vliv na mezinárodní politiku velmocí
Autor(ka) práce: Stehlíková, Jana
Vedoucí práce: Hnát, Pavel
Oponenti práce: Druláková, Radka
Státní kapitalismus představuje ekonomický režim, který si zvolila Čína ve snaze podpořit ekonomický růst při současném ponecháním si kontroly nad domácím trhem. Hospodářský růst, který z Číny v uplynulých dekádách učinil světovou hospodářskou velmoc, by mohl vést k mylné představě o účinnosti tohoto modelu. Jelikož státní kapitalismus vlivem řady ekonomických limitů nepředstavuje prostředek k zajištění trvalého hospodářského růstu, předkládaná diplomové práce analyzuje dopady ekonomických limitů ovlivňujících mocenské postavení Číny a způsoby, jakými se Čína s potenciální ztrátou ekonomické hard power a soft power snaží vyrovnat.
Klíčová slova: hard power; velmoc; Čínská lidová republika; státní kapitalismus; soft power
Název práce: Economic limitations of state capitalism and their impact on international politics of superpowers
Autor(ka) práce: Stehlíková, Jana
Vedoucí práce: Hnát, Pavel
Oponenti práce: Druláková, Radka
State capitalism is an economic model implemented by the Chinese government to enhance inner economic growth without losing control over the domestic market. Chinese economic boom, which provided China with superpower status, might lead to inaccurate conclusions about the efficiency of the model. This diploma thesis analyses the economic limitations of state capitalism in China, their impacts on the Chinese superpower status, and Chinese response to possible reduction of its economic hard and soft power.
Klíčová slova: hard power; superpower; soft power; People's Republic of China ; state capitalism

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních ekonomických vztahů