Metódy a nástroje malwarové analýzy

Název práce: Metódy a nástroje malwarovej analýzy
Jazyk práce: Slovensky
Táto bakalárska práca sa zaoberá problematikou Malware, teda škodlivého softwaru na internete. Teoretická časť je rozdelená do viacerých kapitol, ktoré popisujú Malware, jeho riziká a prevenciu. V úvodnej kapitole sa čitateľ dozvie definíciu Malware, jeho rozdelenie a históriu až po súčasnosť. Obsahom ďalšej bude predpoklad vývoja a dopad na spoločnosť. V závere teoretickej časti budú popísané riziká a hrozby, prevencia a ochrana pred nimi. Taktiež budú popísané programy slúžiace na ochranu proti Malware. Súčasťou praktickej časti je analýza správania skutočného malwaru aplikovaného na PC. Zaoberá sa stavbou, funkcionalitou a životným cyklom malwaru. Zmyslom tejto bakalárskej práce je oboznámiť čitateľov s nástrahami, ktoré vznikajú pri neopatrnosti a nedostatočnej ochrane počas používania internetu. Zároveň sa čitateľ v praktickej časti dozvie, ako malware funguje, a ako postupovať pri jeho odstránení.
Klíčová slova: malware; vírus; nástroj; metóda; dynamická analýza; trosjký kôň; statická analýza
Název práce: Metódy a nástroje malwarové analýzy
Jazyk práce: Slovensky
Tato bakalářská práce se zabývá problematikou Malware, tedy škodlivého softwaru na internetu. Teoretická část je rozdělena do několika kapitol, které popisují Malware, jeho rizika a prevenci. V úvodní kapitole se čtenář dozví definici Malware, jeho rozdělení a historii až po současnost. Obsahem další bude předpoklad vývoje a dopad na společnost. V závěru teoretické části budou popsány rizika a hrozby, prevence a ochrana před nimi. Rovněž budou popsány programy sloužící k ochraně proti Malware. Součástí praktické části je analýza chování skutečného malwaru aplikovaného na PC. Zabývá se stavbou, funkcionalitou a životním cyklem malwaru. Smyslem této práce je seznámit čtenáře s nástrahami, které vznikají při neopatrnosti a nedostatečné ochraně během používání internetu. Zároveň se čtenář v praktické části dozví, jak malware funguje, a jak postupovat při jeho odstranění.
Klíčová slova: malware; trojský kůň; statická analýza; dynamická analýza; metóda; nástroj; vírus
Název práce: Malware analysis methods and tools
Jazyk práce: Slovensky
This bachelor thesis adresses the topic of malware, a malicious software on the internet. Theoretical part is divided into several chapters, describing malware, its risks and prevention. In the first chapter, reader learns the definition of malware, its distribution and the history until presence. Content of another chapter will include anticipation of development and impact on society. At the end of the teoretical part, risks and threats, prevention and protection will be described. Anti-malware programs will be also described. Part of the practical part is the analysis of the actual malware behaviour applied to the PC. It deals with the construction, functionality and lifecycle of malware. Goal of this bachelor thesis is to familiarize readers with the ambush that arise during carelessness and inadequate protection during the use of the internet. At the same time, reader will learn in the practical part about how malware works and how to proceed with its removal.
Klíčová slova: tool; technique; static analysis; trojan horse; malware; dynamic analysis; virus

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky