Muž ako obeť domáceho násilia

Název práce: Muž ako obeť domáceho násilie
Jazyk práce: Slovensky
Hlavným cieľom bakalárskej práce je upozorniť na fakt, že aj muž sa môže stať obeťou domáceho násilia. V dnešnej dobe sa už viac diskutuje o tejto problematike, ale v popredí stále stojí problematika domáceho násilia voči ženám alebo deťom. Druhotným cieľom je zistiť postoj verejnosti k danej problematike, či si vôbec uvedomujú, že aj muž môže byť obeťou. Na začiatku teoretickej časti som sa zamerala na vymedzenie pojmu domáce násilie: jeho definícia, formy, znaky, cyklus. Následne som pokračovala s ochranou pred domácim násilím a obeťami domáceho násilia. V poslednej časti teoretickej časti som sa zamerala na muža ako na obeť domáceho násilia. Venovala som sa tomu, aká môže byť rola v muža v domácom násilí, aké sú prejavy tohoto domáceho násilia, ako sa dá ohrozeným mužom pomôcť. Na záver som pridala aj prípady zo skutočného života. Aby som dosiahla určených cieľov, v praktickej časti som využila metódu kvalitatívneho výskumu, pričom hlavnou výskumnou metódou je anonymný dotazník. Spomínaný dotazník obsahuje 14 otázok, z čoho 12 otázok je s uzavretou odpoveďou a na 2 otázky respondenti odpovedali vlastnými slovami. V závere práce som pracovala s výsledkami dotazníka.
Klíčová slova: Obeť domáceho násilia; Domáce násilie; Muž ako obeť
Název práce: Muž ako obeť domáceho násilia
Jazyk práce: Slovensky
Hlavním cílem bakalářské práce je upozornit na fakt, že i muž se může stát obětí domácího násilí. V dnešní době se již více diskutuje o této problematice, ale v popředí stále stojí problematika domácího násilí vůči ženám nebo dětem. Druhotným cílem je zjistit postoj veřejnosti k dané problematice, zda si vůbec uvědomuje, že i muž může být obětí. Na začátku teoretické části jsem se zaměřila na definici domácího násilí: jeho definice, formy, znaky, cyklus. Následně jsem pokračovala s ochranou před domácím násilím a oběťmi domácího násilí. V poslední části teoretické části jsem se zaměřila na muže jako na oběť domácího násilí. Věnovala jsem se tomu, jaká může být role muže v domácím násilí, jaké jsou projevy tohoto domácího násilí, jak se dá ohroženým mužům pomoci. Na závěr jsem přidala i případy ze skutečného života. Abych dosáhla stanovených cílů, v praktické části jsem využila metodu kvalitativního výzkumu, přičemž hlavní výzkumnou metodou je anonymní dotazník. Zmiňovanej dotazník obsahuje 14 otázek, z čeho 12 otázek je s uzavřenou odpovědí a na 2 otázky respondenti odpověděli vlastními slovy. V závěru práce jsem pracovala s výsledky dotazníku.
Klíčová slova: Muž jako oběť; Oběť domácího násilí; Domácí násilí
Název práce: Man as a victim of domestic violence
Jazyk práce: Slovensky
The main aim of the bachelor thesis is to draw attention to the fact that even a man can become the victim of domestic violence. Nowadays, this issue is already being discussed, but the issue of domestic violence against women or children is still at the forefront. The second goal is to determine the attitude of the public to the issue whether they are aware that even a man can be a victim. At the beginning of the theoretical part, I focused on defining the concept of domestic violence: its definition, forms, characters, cycle Then I continued with the protection of domestic violence and victims of domestic violence. In the last part of the theoretical part, I looked at the man as a victim of domestic violence. I dedicated what can be a role of man in a domestic violence, what are the manifestations of this domestic violence, how can a threatened man be helped. Finally, I added real life cases. To achieve the intended goals, I used a qualitative research method in the practical part, with the main research method being an anonymous questionnaire. The questionnaire contains 14 questions, of which 12 questions are with a closed answer and for 2 questions respondents answered in their own words. At the end of the thesis I worked with the results of the questionnaire.
Klíčová slova: Man as a victim; Domestic violence ; Victim of domestic violence

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management