Název práce: US Intelligence Community: Was It Adequately Reformed After 9/11?
Autor(ka) práce: Kondrótová, Katarína
Vedoucí práce: Rolenc, Jan Martin
Oponenti práce: Machoň, Miloslav
Jazyk práce: English
The purpose of this thesis will be to identify the failures and shortcomings of the US intelligence community which allowed the 9/11 terrorist attacks to take place, and analyze whether the subsequent Intelligence Reform and Terrorism Prevention Act of 2004 managed to address them appropriately. The paper will examine the development of intelligence practices in the USA, focusing on the failures that occurred before and during 9/11, and analyze the appositeness of the 2004 reform for fixing these failures and improving counter-terrorism measures in the US and internationally. Towards the end, it should provide answers to the following questions: Was the IRTPA a suitable response to 9/11? How did it affect the American intelligence community?
Klíčová slova: intelligence reform; counter-terrorism; espionage; secret service; intelligence services; USA; September 11 attacks; international security
Název práce: Zpravodajská komunita Spojených států amerických: Byla adekvátně zreformována po teroristických útocích v září 2001?
Autor(ka) práce: Kondrótová, Katarína
Vedoucí práce: Rolenc, Jan Martin
Oponenti práce: Machoň, Miloslav
Jazyk práce: English
Cílem této práce bude identifikovat selhání a nedostatky zpravodajské komunity Spojených států amerických, které umožnily provedení teroristických útoků v září 2001, a posléze zanalyzovat, jestli na ně reforma z roku 2004 reagovala adekvátně. Práce bude sledovat vývoj zpravodajských praktik ve Spojených státech, se zaměřením na selhání které nastali před a počas září 2001. Následně rozebere reformní zákon Intelligence Reform and Terrorism Prevention Act z roku 2004 a zhodnotí, jestli napravil tato selhání a vylepšil tím kontrateroristické opatření v kontextu Spojených států, a teda i mezinárodně. Práce by měla poskytnout odpovědi na nasledující otázky: Byl zákon IRTPA vhodnou reakcí na teroristické útoky v září 2001? Jaký byl jeho dopad na americkou zpravodajskou komunitu?
Klíčová slova: zpravodajské služby; teroristické útoky 11. září 2001; tajné služby; kontraterorismus; reforma zpravodajství; Spojené státy americké; špionáž; mezinárodní bezpečnost

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie