Řízení kurzového rizika výrobního podniku

Název práce: Řízení kurzového rizika výrobního podniku
Autor(ka) práce: Fomina, Elena
Vedoucí práce: Čajka, Radek
Oponenti práce: Jurek, Martin
Diplomová práce se zaměřuje na řízení kursového rizika vývozního podniku. Tento druh rizika doprovází vyvážející výrobní podniky během jejich každodenních aktivit a představuje tedy možný zdroj ztrát. Při změně měnového kursu se podnik může vystavovat třem druhům expozice - transakční, translační a ekonomickou. Tato práce má za cíl na základě teoretických poznatků získaných z široké řady literárních zdrojů vybudovat zajišťovací strategii transakční expozice pro skutečný podnik AAA a.s. Společnost AAA a.s. je analyzována jak z kvantitativního hlediska, tak z toho kvalitativního, kde je rozebrán její historický vývoj i vztahy s ostatními členy mezinárodní skupiny jejíž je součásti. Na základě získaných znalosti, je vypracována strategie zajištění jak pomocí interních, tak externích nástrojů.
Klíčová slova: kursové riziko; opce; transakční expozice; měnové deriváty; zajištění rizik; řízení rizik; modelování kursového rizika; swap; forward; Value at Risk
Název práce: Hedging of currency risk of manufacturing company
Autor(ka) práce: Fomina, Elena
Vedoucí práce: Čajka, Radek
Oponenti práce: Jurek, Martin
This thesis has an aim to create a hedging strategy for currency risks for exporting company. The main reason for hedging are possible losses that can be triggered by changes in exchange rate. In the case of exchange rate changes exporting company may face three different types of exposure: transaction, translation and economic exposure. This thesis concentrates on transaction exposure and builds a hedging strategy for exporting company AAA a.s. This firm is analyzed from qualitative side as well as from quantitative which is presented in the form of historical overview of the company and its position in international group. Based on this analysis as well as on theoretical findings, the hedging strategy for AAA a.s. was proposed. This strategy uses external and internal means of hedging.
Klíčová slova: Value at Risk; risk forecast; currency risk; hedging strategy; swap; forward; diversification; derivatives; option

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů