Aktuální vztahy Švédska a Ruska v kontextu narušování švédského teritoria

Název práce: Aktuální vztahy Švédska a Ruska v kontextu narušování švédského teritoria
Autor(ka) práce: Schneider, David
Vedoucí práce: Rolenc, Jan Martin
Oponenti práce: Machoň, Miloslav
Hlavním tématem této bakalářské práce jsou vzájemné vztahy mezi Švédským královstvím a Ruskou federací. Tyto vztahy jsou analyzovány s ohledem na historickou zkušenost, kdy základním teoretickým východiskem pro zkoumání je koncept učení se v mezinárodních vztazích. Primárním cílem této práce je kritické zhodnocení švédsko-ruských vztahů v posledních letech se zaměřením na narušování švédského prostoru (tzn. teritoriálních vod ponorkami, příp. vzdušného prostoru vojenskými letouny) objevujícího se již od studené války jako formujícího rysu současných vztahů mezi oběma zeměmi. Ze závěrů práce vyplývá, že historické události jako nedávné incidenty s ponorkami ve švédských vodách vedly k ještě větší nedůvěře a negativnímu vnímání Ruska.
Klíčová slova: narušování území; Rusko; Švédsko; historická zkušenost; aktuální vztahy; ponorky; historie; učení se; Baltské moře
Název práce: Present Swedish - Russian relations in context of intrusions of Swedish territory
Autor(ka) práce: Schneider, David
Vedoucí práce: Rolenc, Jan Martin
Oponenti práce: Machoň, Miloslav
The main topic of this Bachelor thesis are mutual relations between the Swedish Kingdom and the Russian Federation. These relations are being analysed with respect to historical experience. The concept of learning in international relations is used as a theoretical part of the research. The primary aim of this thesis is to critically assess the Swedish - Russian relations focusing on intrusions of Swedish territory over the last few years (esp. the territorial waters by submarines and the airspace by jet planes) which already appeared at the beginning of the cold war as a shaping feature of present relations between these two countries. In conclusion, the thesis says that the historical events (i.e. recent submarine-incidents in Swedish waters) have led to even bigger mistrust and negative perception of Russia.
Klíčová slova: learning; Baltic sea; historical experience; history; territory intrusions; submarines; Russia; Sweden; present relations

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie