Světová krize z hlediska ekonomické teorie

Název práce: Světová krize z hlediska ekonomické teorie
Autor(ka) práce: Zukalová, Kristýna
Vedoucí práce: Bolotov, Ilya
Oponenti práce: Jurek, Martin
Od roku 2008 začala finanční svět, politiku, ekonomiku i životy lidí ovládat finanční krize. Finanční krize představuje řadu poruch v ekonomice, které ovlivňují zaměstnanost, produkci, kupní sílu, insolvenci domácností, firem či finančních institucí a mnohé další oblasti. Cílem diplomové práce je rozbor přístupů k vysvětlení světové finanční krize z hlediska vybraných ekonomických teorií. V předkládané práci je potvrzena hypotéza: existuje stav poznání, že krize se dala předvídat. Zároveň jsou zde rozpracovány návrhy pro predikci finančních krizí. Pro srovnání je využita metoda vícekriteriálního rozhodování. Jako vstupní kritéria jsou zvoleny jednotlivé příčiny vzniku finančních krizí, které jsou definovány v první části práce. Kritéria slouží k ohodnocení vybraných variant; varianty představují skutečné příčiny vzniku světové finanční krize z roku 2008.
Klíčová slova: vícekriteriální rozhodování; ekonomické teorie; světová finanční krize
Název práce: Global financial crisis from the point of view of economic theories
Autor(ka) práce: Zukalová, Kristýna
Vedoucí práce: Bolotov, Ilya
Oponenti práce: Jurek, Martin
Since 2008 the business world, politics, economy and public has been affected by the financial crisis. A financial crisis is generally defined as a broad range of disturbances that affect real economy (negative impacts on employment, production, purchasing power, insolvency and many others). The aim of the thesis is an analysis of approaches to explanation of the global financial crisis in terms of selected economic theories. The hypothesis (there is a state of knowledge that the global crisis could be predicted) is confirmed in this thesis. At the same time, proposals for predicting financial crises are elaborated. For the comparison a multi-criteria decision method is used. As the input criteria the individual causes of the financial crises that are defined in the first part of the thesis are chosen. The criteria are used to evaluate selected variants; the variants represent the real causes of the global financial crisis of 2008.
Klíčová slova: global financial crisis; economic theories; multi-criteria decision method

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů