Odpovědnost zaměstnance za škodu

Název práce: Odpovědnost zaměstnance za škodu
Autor(ka) práce: Filipová, Kateřina
Vedoucí práce: Soušková, Milena
Oponenti práce: Spirit, Michal
Diplomová práce se věnuje odpovědnosti zaměstnance za škodu. V první kapitole je charakterizován systém pracovního práva a jeho hlavní prameny. Následující kapitola pojednává o pracovněprávním vztahu, definuje jeho subjekt, objekt a obsah a stručně popisuje základní druhy pracovněprávního vztahu. Další kapitola se již věnuje odpovědnosti jako takové, následovaná kapitolou zaměřující se na odpovědnost v pracovněprávních vztazích. Významnou část práce představují druhy pracovněprávní odpovědnosti zaměstnance za škodu a problematika náhrady škody vzniklá v souvislosti s výkonem práce. Pro úplnost je zde též stručně popsáno pojištění odpovědnosti a možnost soudu využít moderační právo. Poslední kapitola se zabývá konkrétními příklady z praxe, jež jsou podkladem pro zhodnocení právní úpravy a doporučení pro zaměstnance i zaměstnavatele.
Klíčová slova: náhrada škody; prevence; schodek; odpovědnost zaměstnance za škodu; odpovědnost; zaměstnavatel; zaměstnanec; pracovní poměr; pracovní právo; moderační právo; dohoda o hmotné odpovědnosti; pojištění odpovědnosti
Název práce: The liability of the employee for the damages
Autor(ka) práce: Filipová, Kateřina
Vedoucí práce: Soušková, Milena
Oponenti práce: Spirit, Michal
The thesis is devoted to employee s liability for damages. The first chapter describes a system of labour law and its main sources. The successive chapter discusses the employment, defines its subject, object and content, and briefly defines the basic types of employment. Another chapter is devoted to responsibility as such, followed by a chapter focusing on responsibility in labour relations. An important part of this thesis is the types of labour employee s liability for damages and compensation. The work also briefly discusses the possibility of liability s insurance and moderation. The last chapter deals with specific fields examples, which is the basis for evaluation of legislation and recommendations for employees and employers.
Klíčová slova: compensation; damages; moderation; liability; labour law; employment; employer; employee; insurance

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Podnikání a právo
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra podnikového a evropského práva