Politické a ekonomické důsledky Brexitu

Autor(ka) práce: Sinkovskaya, Kristina
Vedoucí práce: Müller, Karel
Oponenti práce: Bobková, Eva
Bakalářská práce se zabývá otázkami, které členské státy EU jsou nejvíce ekonomicky provázané s UK, jak odchod UK z EU ovlivní jejich ekonomickou situaci, jak silné jsou vlastně vztahy EU a UK a do jaké míry ovlivní odchod UK z EU obě strany. Jelikož je téma velmi rozsáhlé a k dnešnímu dni existují stovky názorů, výzkumů a prognóz, jak Brexit ovlivní ekonomiku, politický a sociální život, a to nejen na nadnárodní úrovni, ale i na úrovni občanů, omezila jsem se v bakalářské práci na zhodnocení následujících ukazatelů: obchodu, investic, rozpočtu, zastoupení v institucích a post-brexitového osudu občanů EU a UK. Práce je rozdělena na čtyři kapitoly. První kapitola představuje historický vývoj vztahů UK a EU, druhá kapitola problematiku okolností vystoupení členského státu z EU. Třetí a čtvrtá kapitola zahrnují modely hospodářských vztahů UK a vývoj ekonomiky EU, ČS i UK do Brexitu. V práci jsou využity hospodářské a politické zpravodajské články, statistické údaje a analytické práce předních odborníků na tuto problematiku.
Klíčová slova: Evropská integrace; UK; EU; Brexit; Euroskepticismus
Název práce: Eeconomic consequences of Brexit
Autor(ka) práce: Sinkovskaya, Kristina
Vedoucí práce: Müller, Karel
Oponenti práce: Bobková, Eva
This bachelor thesis deals with the following issues: Which member states of the EU are the most connected to the UK economy, how leaving the EU will affect the UK economic situation, how actually strong the relations between the EU and the UK are and to what extent the UK departure from the EU will affect both sides. Since this is a very extensive topic and to date, there are hundreds of opinions, researches and prognoses on how Brexit will influence economy and political and social life at both supranational and national level, I have narrowed down my thesis to assessment of the following indicators: business, investments, budget, institutional representation and post-Brexit fate of EU and UK citizens. The thesis is divided in four chapters. The first chapter represents the historical development of the UK relationships with the EU and the second chapter explains the circumstances of a member state leaving the EU. Chapters three and four include the models of the UK economic relationships and economic development of the EU, EU member states and the UK until Brexit. Economic and political news articles, statistical data and analytical works of leading experts in this field were used in the thesis.
Klíčová slova: Euroscepticism; European integration; EU; UK; Brexi

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod