Dvacet pět let financování politických stran v České republice

Název práce: Dvacet pět let financování politických stran v České republice
Autor(ka) práce: Dítětová, Adéla
Vedoucí práce: Vymětal, Petr
Oponenti práce: Kučera, František
Diplomová práce se zaměřuje na financování politických stran a hnutí v České republice v období pětadvaceti let. Hlavním cílem práce je zhodnotit, jak velký je rozdíl ve státním financování politických stran a hnutí mezi stranami zastoupenými v Poslanecké sněmovně a menšími stranami, které měly nárok na státní příspěvky. První část práce, která je více teoretická, se zabývá modely financování politických stran. Ve druhé části jsou uvedena pravidla financování politických stran a hnutí v ČR. Ve třetí části práce lze nalézt analýzu celkových příjmů a výdajů a státních příspěvků, ale také komparaci těchto dat mezi vybranými stranami. Poslední část práce se věnuje nové regulaci a jejímu přínosu do systému financování politických stran a hnutí v ČR.
Klíčová slova: Politické strany; Stranické příjmy; státní příspěvky; Stranické výdaje; Financování politických stran/hnutí
Název práce: Twenty-five years of political parties funding in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Dítětová, Adéla
Vedoucí práce: Vymětal, Petr
Oponenti práce: Kučera, František
The thesis focuses on funding of political parties and movements in the Czech Republic for twenty-five years. The main aim of the thesis is to assess how state funding of political parties and movements represented in the Chamber of Deputies can differ from the smaller parties which are entitled to state contributions. The first chapter, which is more theoretical, deals with models of funding of political parties. The rules of funding of political parties and movements in the Czech Republic are described in the second chapter. The analysis of total incomes and expenditures of political parties and movements can be found in the third part of the thesis, but also a comparison of these data between the selected parties. The last part of the thesis deals with the new regulation and its contribution to the system of funding of political parties and movements in the Czech Republic.
Klíčová slova: State contributions; Party expenditures; Party incomes; Political parties; Funding of political parties/movements

Studijní program / obor: Politologie/Politologie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů