Název práce: Komparace americko-mexických vztahů za vlády prezidentů Calderóna a Niety v kontextu mexické drogové války
Autor(ka) práce: Mladá, Pavlína
Vedoucí práce: Havlová, Radka
Oponenti práce: Werner, Jan
Mexiko se potýká s komplikovaným problémem jak drogové produkce na svém území, tak i s postem nejvýznamnější země tranzitu ilegálních drog z Jižní Ameriky do Spojených států amerických. Každá země zde má svou roli, Mexiko jako hlavní dodavatel drog, USA jako hlavní spotřebitel. Bakalářská práce se zabývá americko-mexickými vztahy od roku 2006, kdy byla v Mexiku vyhlášena drogová válka. Hlavním cílem práce je prozkoumat kroky americko-mexické spolupráce v potírání organizovaného zločinu ve sledovaném období a srovnat, jaké výsledky přinesla a zda byla úspěšná. Dalším cílem práce je vymezit bezpečnostní situaci na mexickém území ve sledovaném období a poměřit nápravné kroky mexických prezidentů.
Klíčová slova: drogová válka; drogové kartely; USA; Mexiko
Název práce: The comparison of american-mexican relations in the context of the drug war during administration of president Calderon and Nieto
Autor(ka) práce: Mladá, Pavlína
Vedoucí práce: Havlová, Radka
Oponenti práce: Werner, Jan
Mexico is facing a complicated problem of not only a drug production, but also being labelled the position of the most significant transit country for the drug commerce from South America to the USA. Each country has its own role namely as the Mexico the main supplier and USA the main consumer. The bachelor thesis is addressing the american-mexican relations since the beginning of the year 2006 when the drug war in Mexico was started. The main goal of the thesis is to examine the measures of the american-mexican cooperation in the elimination of the organized crime during the time period and to compare what results it brought and if it was successful. The next goal is to define the security situation in Mexico during the period and to compare the remedies of the Mexican presidents.
Klíčová slova: United States; drug cartels; drug war; Mexico

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie