Globální terorismus a nová média: Případová studie Islámský stát

Autor(ka) práce: Fialová, Tereza
Vedoucí práce: Lehmannová, Zuzana
Oponenti práce: Žáková, Gabriela
Diplomová práce Globální terorismus a nová média: Případová studie Islámský stát zkoumá využití moderních komunikačních prostředků a technologií globálními teroristy na případu teroristické organizace Islámský stát. Hlavní hypotézou práce je tvrzení, že Islámský stát využívá velmi propracovanou komunikační strategii, která v kombinaci s novými technologiemi umožňuje jeho globální rozsah. Svými propagandistickými metodami se snaží manipulovat publikem, přilákat potenciální stoupence, a naopak demoralizovat a zastrašovat své nepřátele. Kombinace dvou metod kvalitativního výzkumu, případové studie a tematické analýzy, umožnila detailnější zkoumání komunikační strategie Islámského státu a jeho propagandistických sdělení ve vybraném vzorku dat.
Klíčová slova: nová média; tematická analýza ; případová studie; Rumiyah; Dabiq; komunikace; propaganda; Islámský stát; globální terorismus; internet
Název práce: Global Terrorism and New Media: The Case Study of the Islamic State
Autor(ka) práce: Fialová, Tereza
Vedoucí práce: Lehmannová, Zuzana
Oponenti práce: Žáková, Gabriela
The diploma thesis Global Terrorism and New Media: The Case Study of the Islamic State examines the use of modern means of communication and technologies by global terrorists on the case of the terrorist organization Islamic State. The main hypothesis of this study is the claim that the Islamic State is using a very sophisticated communication strategy that, in combination with new technologies, allows its global scope. Through its propaganda methods, it tries not only to manipulate the audience and attract potential followers, but also demoralize and intimidate its enemies. The combination of two qualitative research methods, the case study and thematic analysis, enabled a more detailed examination of the Islamic State communication strategy and its propaganda messages in a selected data sample.
Klíčová slova: propaganda; Islamic state; global terrorism; thematic analysis; new media; Rumiyah; Dabiq; communication; internet; case study

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie