Analýza závislosti sociální situace na úrovni transferů a dalších faktorech

Název práce: Analýza závislosti sociální situace na úrovni transferů a dalších faktorech
Autor(ka) práce: Harudová, Jana
Vedoucí práce: Bartošová, Jitka
Oponenti práce: Bína, Vladislav
Diplomová práce se zabývá sociálními politikami Evropské unie a chudobou. Sociální politiky dělí do pěti sociálních modelů a přitom vychází ze základních typologií. Jednotlivé sociální modely jsou samostatně charakterizovány a tvrzení jsou podložená náležitými ekonomickými ukazateli. Praktická část staví na těchto teoretických základech a zkoumá závislost proměnných a sociálních modelů. Na základě ukazatelů chudoby je definována sociální situace jednotlivých států Evropské unie. Pomocí ukazatelů chudoby a ekonomických veličin byly vytvořeny závislosti. Zobecněný lineární model byl vytvořen, aby určil závislost sociální situace ve státech EU na vybraných faktorech.
Klíčová slova: chudoba; sociální politika; Evropské sociální modely; GLM
Název práce: Analysis of social situations depending on the level of transfers and other factors
Autor(ka) práce: Harudová, Jana
Vedoucí práce: Bartošová, Jitka
Oponenti práce: Bína, Vladislav
This diploma thesis deals with the social policies of the European Union and with poverty. Social policies are divided into five social models, based on basic typologies. Individual social models are characterized separately and the claims are supported by appropriate economic indicators. The practical part builds on these theoretical foundations and examines the dependence of variables and social models. Based on the indicators of poverty, the social situation of the individual states of the European Union is defined. Dependencies were created using indicators of poverty and economic variables. A generalized linear model was designed to determine the dependence of the social situation in the EU based on selected factors.
Klíčová slova: GLM; poverty; social policy; European social model

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management