Komise pravdy: Mandáty komisí pravdy a jejich význam v procesu hledání pravdy

Název práce: Komise pravdy: Mandáty komisí pravdy a jejich význam v procesu hledání pravdy
Autor(ka) práce: Trojanová, Jana
Vedoucí práce: Trávníčková, Zuzana
Oponenti práce: Žáková, Gabriela
Komise pravdy jsou oficiální vyšetřovací orgány nesoudního charakteru zřizované ve státech, ve kterých za minulého represivního režimu, nebo v průběhu právě skončeného konfliktu došlo k hrubému porušování lidských práv. Jejich cílem je vytvořit autoritativní záznam o porušení lidských práv, odhalení jeho příčin a vydání doporučení za účelem zabránit jeho opětovnému opakování v budoucnosti. Hlavním tématem práce jsou mandáty těchto komisí, tedy právní dokumenty určující jejich cíle, funkce, pravomoci a vyšetřovací působnost. Cílem práce je zjistit, jaký je význam mandátu komisí pravdy v procesu hledání pravdy a zda je vhodnější užší nebo širší mandát komise. Pro dosažení tohoto cíle jsou zhodnoceny a porovnány mandáty komisí pravdy v Argentině (1983), JAR (1995), Guatemale (1997) a Keni (2009).
Klíčová slova: komise pravdy; právo na pravdu; mandát; tranzitivní spravedlnost; Argentina; Guatemala; hrubé porušování lidských práv; Jihoafrická republika; Keňa
Název práce: Truth commissions: Truth commissions' mandates and its significance in the truth seeking process
Autor(ka) práce: Trojanová, Jana
Vedoucí práce: Trávníčková, Zuzana
Oponenti práce: Žáková, Gabriela
Truth commissions are official nonjudicial bodies of investigation created to address grave violations of human rights committed under the previous repressive regime or during the past armed conflict. Commissions are created to establish an authoritative record of past violations, to discover its causes and to make reccommendations in order to prevent its reccurence in the future. The thesis focuses on commission's mandates,legal documents that determine its goals, functions, powers and scope of inquiry. The aim of the thesis is to assess the significance of the mandate in the truth-seeking process and to determine if a broad mandate is well suited to achieve goals of the commission or if a narrow mandate is more expedient. The thesis assesses and compares mandates of truth commissions established in Argentina (1983), South Africa (1995), Guatemala (1997) and Kenya (2009).
Klíčová slova: Argentina; Kenya; right to truth; Guatemala; truth commission; South Africa; grave violations of human rights; mandate; transitional justice

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie