Fenomén “podnikatelských politických stran” v evropském a českém kontextu

Název práce: Fenomén “podnikatelských politických stran” v evropském a českém kontextu
Autor(ka) práce: Hudcová, Nikola
Vedoucí práce: Němec, Jan
Oponenti práce: Vymětal, Petr
Hlavním cílem diplomové práce je představit nový fenomén, kterým je podnikatelská politická strana. Jedná se o organizační typ politické strany. První kapitola se věnuje pojmu politická strana a vývoji organizačních typů. Druhá kapitola popisuje charakteristické znaky podnikatelské strany a zabývá se podnikatelskými stranami v Evropě: Vzhůru Itálie, Svaz demokratického středu, Pozitivní Slovinsko a Tvoje hnutí. Poslední kapitola je zaměřena na podnikatelské strany v České republice: Věci Veřejné a ANO. Obě strany jsou analyzovány v jednotlivých oblastech, které jsou charakteristické pro tento typ strany. Na základě porovnání těchto dvou stran určuji faktory, které jsou klíčové pro úspěch podnikatelské politické strany v českém prostoru.
Klíčová slova: politická strana; podnikatelská politická strana; Věci Veřejné; ANO 2011; Česká republika
Název práce: The phenomenon of "business parties" in the European and Czech context
Autor(ka) práce: Hudcová, Nikola
Vedoucí práce: Němec, Jan
Oponenti práce: Vymětal, Petr
The main aim of the diploma thesis is to introduce a new phenomenon the business-firm party, an organizational type of political party. The first chapter deals with the concept of political party and the development of organizational types. The second chapter describes the characteristics of a business-firm party and deals with business-firm parties in Europe: Forza Italia, Union of the Democratic Centre, Positive Slovenia and Your Movement. The last chapter focuses on business-firm parties in the Czech Republic: Public Affairs and ANO 2011. Both parties are analysed in the individual areas that are characteristic for this type of party. Based on the comparison of these two parties, I identify the factors that are key to the success of the business-firm party in the Czech Republic.
Klíčová slova: political party; business-firm party; Public Affairs; ANO 2011; Czech Republic

Studijní program / obor: Politologie/Politologie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů