Dopad finanční a hospodářské krize na Německo

Název práce: Dopad finanční a hospodářské krize na Německo
Autor(ka) práce: Kremerová, Kristýna
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Straková, Eliška
Tato bakalářská práce se zaměřuje na interpretaci dopadů finanční a hospodářské krize (2008/2009) na Spolkovou republiku Německo. S pomocí vybraných makroekonomických ukazatelů porovnává situaci v zemi před krizí, její průběh a v jakém stavu Německo z krize vyšlo. Dále tento vývoj porovnává s vybranými světovými ekonomikami. Zaměřuje se také na obsahovou analýzu protikrizových opatření státu, hlavně tzv. "Konjukturní balíčky", a nutné zásahy do bankovního sektoru. Následně hodnotí výši a vývoj veřejného hrubého dluhu. V závěru se práce zaměřuje na analýzu země podle metody "Macroeconomic Imbalance Procedure".Závěry v naší práci naznačují, že se Spolkové republice Německo z krize podařilo poměrně rychle zotavit, stále ji však trápí makroekonomické nerovnováhy.
Klíčová slova: MIP; opatření; fiskální politika; Fianční a hospodářská krize; průběh; Spolková republika Německo
Název práce: The impact of the financial and economic crisis on Germany
Autor(ka) práce: Kremerová, Kristýna
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Straková, Eliška
This thesis focuses on interpreting the impacts of the financial and economic crisis (2008/2009) on the Federal Republic of Germany. With the help of selected macroeconomic indicators, it compares the situation in the country before the crisis, its course and the state in which Germany emerged from the crisis. Additionally, this development is compared with the selected world economies. It also focuses on content analysis of anti-crisis measures of the state, especially the so-called "Konjunkturpakete", and necessary interventions in the banking sector. It then evaluates the amount and evolution of public gross debt. In conclusion, the thesis focuses on the analysis of the country according to the "Macroeconomic Imbalance Procedure" method. Conclusions in our work suggest that the Federal Republic of Germany managed to recover relatively quickly from the crisis, but still suffers from macroeconomic imbalances.
Klíčová slova: MIP; fiscal policy; Federal Republic of Germany; Financial and economic crisis; development; measures

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů