Role UNRWA v izraelsko-palestinském konfliktu

Autor(ka) práce: Vlnová, Anna
Vedoucí práce: Lehmannová, Zuzana
Oponenti práce: Volenec, Otakar
Podpůrná a pracovní agentura pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East, dále jen UNRWA nebo agentura) je mezinárodní organizace, která v současnosti poskytuje pomoc a ochranu palestinským uprchlíkům žijícím v oblasti Blízkého východu. UNRWA byla založena Organizací spojených národů (dále jen OSN) v roce 1949. Na základě svého původního mandátu měla být pouze dočasnou organizací, která se měla zaměřit výhradně na okamžitou humanitární pomoc palestinským uprchlíkům po první arabsko-izraelské válce. Cílem této bakalářské práce je charakterizovat mandát agentury UNRWA, definovat ze kterých dokumentů vychází a specifikovat jeho hlavní cíle. Následným záměrem je, ukázat jakým způsobem se vyvíjely hlavní cíle agentury, a to prostřednictvím analýzy jednotlivých strategií UNRWA. Jedná se o střednědobé strategie, které agentura vydala pro období let 2005-2009, 2010-2015 a 2016-2021.
Klíčová slova: mezinárodní instituce; konflikt; palestinský uprchlík; UNRWA
Název práce: Role of UNRWA in the Israeli-Palestine conflict
Autor(ka) práce: Vlnová, Anna
Vedoucí práce: Lehmannová, Zuzana
Oponenti práce: Volenec, Otakar
UNRWA is the main provider of humanitarian aid to Palestine Refugees.
Klíčová slova: Israeli-Palestine conflict; Conflict in International relations; International institutions; UNRWA; UN

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní studia - diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie