Výrobní proces tvorby knihy, od textu k hotovému médiu

Název práce: Výrobní proces tvorby knihy, od textu k hotovému médiu
Autor(ka) práce: Frydecká, Markéta
Vedoucí práce: Khabirova, Maja
Oponenti práce: Horný, Stanislav
Tématem práce je tvorba knihy, její úprava, sazba a tisk. V první části přináší možnosti výběru vazby, formátu, papíru a písma. Dále poskytuje přehledný a ucelený vhled do problematiky sazby a stručně popisuje, co všechno je třeba při sazbě knihy zohlednit a na co je dobré pamatovat při jejím exportu. Stručně také seznamuje s tiskovými technikami a nabízí přehled dokončovacích prací. V druhé části jsou pak poznatky z první aplikovány v praxi při zlomu novely Návrat a následně jsou popsány činnosti z tiskárny související s vytištěním a zknihařením knihy. Zároveň je v druhé části nastíněna současná nakladatelská praxe ohledně tvorby knihy.
Klíčová slova: kniha; digitální tisk; tvorba knihy; tiskárna; tisk; titul; publikace; sazba; zlom; úprava knihy; typografická pravidla; typografie; dokončovací práce
Název práce: The production process of making books, from text to finished media
Autor(ka) práce: Frydecká, Markéta
Vedoucí práce: Khabirova, Maja
Oponenti práce: Horný, Stanislav
The theme of this work is book creation, editing, typesetting and printing. In the first part, thesis brings options for choosing binding, format, paper and font. It also provides a clear and comprehensive insight into the issue of typesetting and briefly describes what needs to be taken into account when considering the book and what is good to remember when exporting it. Thesis also briefly introduces printing techniques and offers an overview of finishng works. In the second part, there are findings from the first part taken and used to typeset a novella Návrat and next activities related to printing and finshing book are described. As well current book publishing practise is outlined in the second part.
Klíčová slova: finishing works; digital print; book creation; printing office; printing; book; publications; typesetting; editing book; typographic rules; typography; title

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Multimédia v ekonomické praxi
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky