Vliv vojensko-průmyslového komplexu na zahraniční politiku státu

Název práce: Vliv vojensko-průmyslového komplexu na zahraniční politiku státu
Autor(ka) práce: Golubenko, Darya
Vedoucí práce: Dubský, Zbyněk
Oponenti práce: Eichler, Jan
Cílem této diplomové práce je zhodnotit míru vlivu vojensko-průmyslového komplexu na státní byrokratický aparát při formulaci a realizaci zahraničněpolitických cílů prostřednictvím prozkoumání příkladů konkrétních zemí, které mají významný z hlediska své velikosti obranný sektor. V rámci této práce byly analyzovány současné světové trendy ve zbrojení na základě představení světových výdajů na obranu a celkové dynamiky světového trhu s vojenským materiálem. Kritickým aspektem je zhodnocení pozitivních a negativních aspektů souvisejících s rozsáhlou politickou a finanční podporou vojensko-průmyslového komplexu ze strany státu.
Klíčová slova: vojensko-průmyslový komplex; obchod s vojenským materiálem; ozbrojené síly; zájmová skupina; výdaje na obranu; mezinárodní bezpečnost; zahraniční politika
Název práce: Influence of the military-industrial complex on the making of foreign policy of the state
Autor(ka) práce: Golubenko, Darya
Vedoucí práce: Dubský, Zbyněk
Oponenti práce: Eichler, Jan
The objective of this thesis is to evaluate the degree of influence of the military-industrial complex on the foreign policy decision-making process of the state by examining the examples of certain countries with a large and developed defense industry. In terms of this thesis there were analyzed the contemporary trends in global military expenditures and the dynamics of the global arms transfers. A critical point is evaluation of the advantages and disadvantages of the extensive investing in the military-industrial complex of state.
Klíčová slova: interest group; foreign policy; military expenditures; armed forces; international security; military-industrial complex; arms trade

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie