Srovnání relačního a objektově-orientovaného databázového modelu

Název práce: Srovnání relačního a objektově-orientovaného databázového modelu
Autor(ka) práce: Kojecká, Jana
Vedoucí práce: Palovská, Helena
Oponenti práce: Strossa, Petr
Tato práce porovnává relační databázový model s modelem objektově-orientovaným. Postupně jsou rozebrány oba modely do detailů a stanovena kritéria porovnávání. Srovnání je provedeno na základě způsobu uložení dat, datových typů, zařazení operací, způsobu provázání dat, dědičnosti, zapouzdření, polymorfismu a posledním kritériem je dotazovací a definiční jazyk. Databázové modely jsou porovnávány na úrovni teoretické a jsou hledány jak rozdílné, tak společné rysy.
Klíčová slova: databázový model; relační model; databáze; objektově-orientovaný model
Název práce: Comparison of relational and object-oriented database models
Autor(ka) práce: Kojecká, Jana
Vedoucí práce: Palovská, Helena
Oponenti práce: Strossa, Petr
This thesis compares relational database model with object-oriented model. In this work, there are analyzed both of the models and determined criteria of comparison. Criteria of comparison are based on form of data storage, data types, inclusion of operations, relationships, inheritance, encapsulation, polymorphism, and the last criterion is the query and definition language. Database models are compared on theoretical level and common and different features are sought.
Klíčová slova: relational model; database model; object-oriented model; database

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky