Název práce: Mobilita pracovní síly občanů České republiky v rámci zemí Evropské unie v roce 2016
Autor(ka) práce: Kubíčková, Iveta
Vedoucí práce: Barák, Vladimír
Oponenti práce: Prudká, Šárka
Bakalářská práce poskytuje komplexní vhled do problematiky mobility pracovní síly českých občanů v rámci zemí Evropské unie. Teoretická část pojednává o základních teoretických přístupech zabývající se migrací, stručném vývoji společné migrační politiky a politiky zaměstnanosti Evropské unie včetně současných prostředků podporující pracovní migraci a samotného právního vymezení volného pohybu pracovníků. Praktická část obsahuje statistická data a výsledky výzkumného šetření, jehož primárním cílem je zjištění současného přístupu českých občanů k možnosti práce v zahraničí. Především odhaluje a objasňuje hlavní motivační faktory, a naopak nejvýznamnější překážky pro učinění rozhodnutí českých občanů odejít za prací do zahraničních zemí včetně faktorů, které mají na jejich motivaci či překážky podstatný vliv.
Klíčová slova: trh práce; evropské právo; Evropská unie; Česká republika; volný pohyb pracovníků; pracovní migrace; mobilita pracovní síly
Název práce: Labour force mobility of citizens of the Czech republic within the countries of the European Union in 2016
Autor(ka) práce: Kubíčková, Iveta
Vedoucí práce: Barák, Vladimír
Oponenti práce: Prudká, Šárka
The bachelor thesis provides a comprehensive insight into the issue of mobility of Czech citizens within the European Union. The theoretical part deals with basic theoretical approaches to migration, the brief development of the European Union's common migration policy and employment policy, including the current instruments supporting labour migration and the legal definition of free movement of workers. The practical part contains statistical data and results of the research, of which primary objective is to find out the current approach of Czech citizens to the possibility of working abroad. Primarily, it reveals and explains the main motivational factors and, on the other hand, the most significant obstacles for Czech citizens to make a decision to leave their homeland for work in foreign countries, including factors that have a significant influence on their motivation or obstacles.
Klíčová slova: Czech Republic; labour mobility; labour market; European law; European Union; free movement of workers; labour migration

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky