Způsoby pořizování dopravních letadel a fleet management letecké společnosti

Název práce: Způsoby pořizování dopravních letadel a fleet management letecké společnosti
Autor(ka) práce: Greguš, Adam
Vedoucí práce: Rathouský, Bedřich
Oponenti práce: Navrátil, Kryštof
Cílem této práce je zpracovat téma týkající se způsobů pořízení dopravních letadel, jejich financování a to, jaké existují rozdíly mezi jednotlivými formami pořízení, ať už formou nákupu, úvěru, finančního nebo operativního leasingu. Dalším z cílů je popsat současnou situaci na trhu dopravních letadel, jakým způsobem provozují svá letadla dva letečtí dopravci ČSA a Travel Service a také to, jak bude probíhat pořizování letadel v budoucnu. Tato práce se dále zabývá nástroji fleet managementu a zpracováním případové studie skutečného ACMI kontraktu včetně vysvětlení a interpretace všech náležitostí a detailů s tímto kontraktem spojených.
Klíčová slova: Financování dopravních letadel; Wet-lease; Dry-lease; ACMI; Pořizování dopravních letadel; Flight fleet management; Operativní leasing
Název práce: Airline Fleet Management and Airliner Acquisition Methods
Autor(ka) práce: Greguš, Adam
Vedoucí práce: Rathouský, Bedřich
Oponenti práce: Navrátil, Kryštof
The aim of this thesis is to work out a topic regarding airliner acquisition and financing methods. Fleet planning is an important decision-making process because acquiring an aircraft is a capital-intensive investment. There are different methods of acquiring and financing and each of them have its advantages and disadvantages which complies different operational, tactical and strategical needs of an airline. The aim is also to analyze and describe current and forecast situation within the airline industry both globally and regionally. The last part is dedicated to flight fleet management instruments, such as performance, operational, financial metrics and indicators that helps an airline to operate its fleet efficiently, and a case study based upon a real ACMI contract.
Klíčová slova: Wet-Lease; Dry-lease; ACMI; Aircraft Financing; Aircraft Acquisition Methods; Flight Fleet Management; Operating Leasing

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra logistiky