Determinanty určující výši hráčských platů v NHL

Název práce: Determinanty určující výši hráčských platů v NHL
Autor(ka) práce: Sigmund, Pavel
Vedoucí práce: Chytilová, Helena
Oponenti práce: Babin, Jan
Cílem této bakalářské práce je zjistit, jaké determinanty určují výši hráčských platů v National Hockey League (NHL), zároveň určit, jakou roli hrají individuální dovednosti a vlastnosti hráče, ale i specifické charakteristiky každého klubu. Rozhodl jsem se testovat platovou determinaci na modelu Jonese a Walshe (1988), jenž užívá řadu specifických proměnných a je zohledňuje v rámci analýzy každou hráčskou pozici (brankář, obránce, útočník). Následně jsem tento model rozšířil o další proměnné (tržní hodnota klubu, roční zisk klubu, průměrná cena lístku). V empirické části byla využita regresní analýza (OLS) sady dat všech hráčů, kteří nastoupili v sezoně 2015/16. V modelu se jako nejvýznamnější proměnné ukázaly dovednost a zkušenost hráče. Vliv charakteristik týmů se ukázal oproti předchozím výzkumům jako méně statisticky významný (blízko nule). Platová diskriminace Evropanů v NHL oproti Severoameričanům nebyla prokázána. Navzdory předpokladu se ukázalo, že evropský původ má pozitivní vliv na výši platu hráče v poli.
Klíčová slova: NHL; plat; výdělková funkce; kolektivní vyjednávání; diskriminace; OLS
Název práce: Determinants defining pay of NHL players
Autor(ka) práce: Sigmund, Pavel
Vedoucí práce: Chytilová, Helena
Oponenti práce: Babin, Jan
The thesis is focused on examination of various determinants having effect upon National Hockey League players´ pay. It also aims at the role of players´ individual skills, personality as well as characteristic of each club. I have decided to test pay determination on the base of Jones and Walsh model (1988), which uses a set of specific variables and is formed and tested for each post (goalkeeper, defender, forward). I enriched the model with other variables (market value of the club, annual profit, average price of a ticket). The empiric part contains regression analysis (OLS) of data sets of all players - newcomers in season 2015/16. Skill and experience of the players are the most relevant factors of the model. The influence of team characteristic appeared to be (compared to the previous research) statistically less significant (close to 0). Pay discrimination of European NHL players against the ones from North America was not proved. In spite of the supposition positive effect of European origin on players´ pay emerged.
Klíčová slova: NHL; discrimination; earnings function; OLS; salary; collective bargaining

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta