Vývoj sňatečnosti a rozvodovosti v České republice v letech 1989-2017

Název práce: Vývoj sňatečnosti a rozvodovosti v České republice v letech 1989-2017
Autor(ka) práce: Šindelářová, Karolína
Vedoucí práce: Lukášová, Tereza
Oponenti práce: Kinský, Jiří
Bakalářská práce se zabývá vývojem sňatečnosti a rozvodovosti v České republice v letech 1989 až 2017. V teoretické části jsou definovány základní pojmy a koncepty spojené se sociální a rodinnou politikou, dále jsou popsány základní demografické ukazatele spojené s touto prací. Praktická část se zaměřuje na vývoj sňatečnosti a rozvodovosti v České republice a krajích. Také je charakterizován vývoj příčin rozvratu manželství a vliv nezletilých dětí na rozvodovost. Velká pozornost je v práci věnována vývoji porodnosti a následnou regresní analýzou je popisován vliv sňatečnosti a rozvodovosti na počet živě narozených dětí. Poslední část práce se zabývá vývojem hrubého domácího produktu v České republice a jeho souvislostí se sňatečností a rozvodovostí. Nakonec celá práce shrnuje zjištěné výsledky a vývoj sňatečnosti a rozvodovosti spojený s celospolečenskými změnami po pádu politického režimu v roce 1989.
Klíčová slova: porodnost; hrubý domácí produkt; rodinná politika; rozvodovost; sňatečnost
Název práce: The development of marriage rate and divorce rate in the Czech Republic in 1989-2017
Autor(ka) práce: Šindelářová, Karolína
Vedoucí práce: Lukášová, Tereza
Oponenti práce: Kinský, Jiří
The bachelor thesis deals with the development of marriage rate and divorce rate in the Czech Republic between 1989 and 2017. In the theoretical part is defined the basic concepts and concepts connected with social and family policy, and the basic demographic indicators associated with this work are described. The practical part focuses on the development of marriage rate and divorce rate in the Czech Republic and regions. The development of the causes of the marriage breakdown and the influence of minors on divorce rate are also characterized. Considerable attention is paid to the development of birth rates and subsequent regression analysis describes the effect of marriage rate and divorce rate on the number of live births. The last part deals with development of gross domestic product in the Czech Republic and its relation to marriage rate and divorce rate. Finally, the work summarizes the findings and the development of marriage and divorce related to changes in society after the fall of the political regime in 1989.
Klíčová slova: gross domestic product ; family policy; marriage rate; birth rate; divorce rate

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky