Přísloví jako zdroj ekonomické moudrosti

Název práce: Přísloví jako zdroj ekonomické moudrosti
Autor(ka) práce: Ambrožová, Monika
Vedoucí práce: Špecián, Petr
Oponenti práce: Máslo, Lukáš
V této bakalářské práci identifikuji intuitivní chápání ekonomických procesů v lidových příslovích. Přísloví posuzuji z hlediska jejich efektivity a shody s realitou. Efektivní pravidla by měla mít nízké rozhodovací náklady a vést k požadovanému účelu. Ukazuji, že lidová přísloví lze považovat za zachycení pravidel Hayekova spontánního řádu. Preskriptivní přísloví, kterým neprotiřečí nějaká jiná přísloví, poskytují ekonomicky efektivní výstup, zatímco deskriptivní přísloví kritizují nedostatky lidové ekonomie. Tato deskriptivní přísloví jsou v souladu s pozorováním především behaviorální ekonomie. Přísloví poukazují na stále aktuální chyby v lidském uvažování. Lidová přísloví obsahují mnoho ekonomické moudrosti, a jsou proto vhodnou oblastí zájmu ekonomů. Ukazuji, že příslovečná ekonomie je racionálním a efektivním systémem, na rozdíl od lidové ekonomie. Svou prací přispívám ke zkoumání příslovečné ekonomie, která je prakticky zcela neprobádaná.
Klíčová slova: příslovečná ekonomie; lidová přísloví; spontánní řád
Název práce: Proverbs as a source of economic wisdom
Autor(ka) práce: Ambrožová, Monika
Vedoucí práce: Špecián, Petr
Oponenti práce: Máslo, Lukáš
In this bachelor thesis, I identify understanding of economic processes in folk proverbs. I judge folk proverbs from point of effectivity and their resemblance of reality. Effective rules should lead to desired purpose with low decision cost. I show that folk proverbs can be considered as representations of Hayek's spontaneous order. Prescriptive proverbs which are not contradicted by other proverbs are economically effective while descriptive proverbs criticize insufficiency of folk economics. These descriptive proverbs are consistent with observations of behavioural economy. Proverbs point out constant errors in human thinking. Folk proverbs contain a lot of economic wisdom and are thus appropriate area of interest for economists. I show that proverbial economics is rational and effective system as opposed to folk economics. With my thesis I contribute to study of proverbial economics which is almost unexplored.
Klíčová slova: folk proverbs; spontaneous order; proverbial economics

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta