Analýza deflačních tlaků v ČR v letech 2008 – 2016. Bylo rozhodnutí ČNB zahájit devizové intervence opodstatněné?

Název práce: Analýza deflačních tlaků v ČR v letech 2008 – 2016. Bylo rozhodnutí ČNB zahájit devizové intervence opodstatněné?
Autor(ka) práce: Krampera, Tomáš
Typ práce: Bakalářská práce
Vedoucí práce: Ševčíková, Michaela
Oponenti práce: Munzi, Tomáš
Jazyk práce: Česky
Abstrakt:
Dne 7. listopadu 2013 začala Česká národní banka intervenovat na devizových trzích z důvodu hrozby deflace. Rozhodnutí vyvolalo velkou odbornou debatu o správnosti tohoto kroku i o fenoménu deflace jako takové. Práce si klade za cíl pomocí makroekonomické a ekonometrické analýzy zhodnotit vývoj české ekonomiky včetně potencionálních deflačních faktorů, určit ty nejvýznamnější, vložit je do kontextu charakteristiky dobré a špatné deflace a zhodnotit krok ČNB začít nakupovat zahraniční měny za měnu českou. Práce se věnuje také popisu rozdílných teoretických přístupů k deflaci, historickému názorovému vývoji na deflaci a nízko-inflačnímu vývoji v zahraničí. Práce identifikovala jako hlavní deflační faktory desinflaci v eurozóně a ceny ropy, přičemž odpovídají charakteristice špatné, tak i dobré deflace. Rozhodnutí ČNB intervenovat na devizových trzích hodnotím jako neopodstatněné.
Klíčová slova: centrální banky; deflační faktory; deflace; inflace; devizové intervence
Název práce: Analysis of deflationary factors in the Czech Republic in years 2008-2016. Was the CNB's decision to start intervene on foreign exchange markets well-founded?
Autor(ka) práce: Krampera, Tomáš
Typ práce: Bachelor thesis
Vedoucí práce: Ševčíková, Michaela
Oponenti práce: Munzi, Tomáš
Jazyk práce: Česky
Abstrakt:
The decision of the Czech National Bank to initiate interventions on foreign exchange markets on 7th November 2013 based on an alleged threat of deflation induced a significant professional debate about the legitimacy of such a step as well as the phenomenon of deflation itself. The aim of this paper is to evaluate the development of Czech economy before and after the interventions using a macroeconomic and econometric analysis. That includes identifying potential deflationary factors, which are then put into context of good and bad deflation characteristics. Further analysis is to determine whether foreign exchange interventions were a justified step. This bachelor paper also mentions the characterization of different viewpoints on deflation, the evolution of opinions from a historical perspective and the description of low-inflation development abroad. The final part of this paper identified low inflation in Eurozone and the prices of oil as the main deflationary factors, both of which matching good and bad deflation characterization. I find CNBs foreign exchange interventions as an unfounded step.
Klíčová slova: central banks; inflation; deflation; foreign exchange interventions; deflationary factors

Informace o studiu

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Přidělovaná hodnost: Bc.
Instituce přidělující hodnost: Vysoká škola ekonomická v Praze
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky

Informace o odevzdání a obhajobě

Datum zadání práce: 10. 10. 2016
Datum podání práce: 23. 12. 2016
Datum obhajoby: 12. 6. 2017
Identifikátor v systému InSIS: https://insis.vse.cz/zp/59355/podrobnosti

Soubory ke stažení

    Poslední aktualizace: