Konkurence na trhu léčiv po vypršení patentu

Název práce: Konkurence na trhu léčiv po vypršení patentu
Autor(ka) práce: Polívka, Martin
Vedoucí práce: Koubek, Ivo
Oponenti práce: Čermáková, Klára
Bakalářská práce zkoumá, jaký dopad má vstup generického léčiva, na farmaceutický trh po vypršení patentu originálního léku. Nejdříve se zaměřuje na okamžitou reakci producenta originálního léku po vstupu generika a následně se pokouší odhadnout, jak ovlivňuje počet generických substitutů na trhu, cenu tohoto léku. Na základě odhadnutého ekonometrického modelu vyplývá, že vyšší počet generických léčiv vede k nižší ceně originálního léku. Nicméně hlavním zjištěním práce je, že generic competition paradox, tedy paradox, kdy originální lék po vstupu generika zvyšuje svou cenu, nemusí být platný na více regulovaných trzích jako je ten český, a proto širší adopce generických léčiv nevede pouze ke snižování cen, právě těchto nových léků, ale vede i ke snižování cen léků originálních.
Klíčová slova: patentová ochrana; originální a generické léky; cenotvorba léčiv
Název práce: Competition in the pharmaceutical market after patent expiry
Autor(ka) práce: Polívka, Martin
Vedoucí práce: Koubek, Ivo
Oponenti práce: Čermáková, Klára
The bachelor thesis examines the impact of generic drug intake on the pharmaceutical market after the expiry of the original patent patent. First, it focuses on the immediate response of the original drug producer after generic entry and then attempts to estimate how the number of generic substitutes on the market, affects the cost of this drug. Based on the estimated econometric model, a higher number of generic drugs leads to a lower cost of the original drug. However, the main finding is that the generic competition paradox, the paradox where the original drug increases the price after the generic entry, may not be valid in more regulated markets like the Czech one, and therefore broader adoption of generic drugs not only leads to price reductions of these new drugs but leads to lower prices for original medicines as well.
Klíčová slova: original and generic drug; patent protection; pricing of drugs

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta