Mladí lidé a jejich pohled na plánované rodičovství

Název práce: Mladí lidé a jejich pohled na plánované rodičovství
Autor(ka) práce: Zadražilová, Lucie
Vedoucí práce: Antovová, Michaela
Oponenti práce: Svačinová, Kornélia
Záměrem bakalářské práce na téma Mladí lidé a jejich pohled na plánované rodičovství je zjistit trendy a souvislosti v České republice týkající se dané problematiky. Doplňkovou část zaujímají realizované průzkumy. S jejich pomocí je možno zjistit názor osob na optimální věk pro narození potomka, ideální a chystaný počet dětí, důležitost manželství pro výchovu, rozložení rodičovských rolí a v neposlední řadě postoj mladých lidí k nechtěnému otěhotnění. Součástí práce je zde též historický nástin proměn v souvislosti s otcovským i mateřským jednáním a chováním. Zkoumání bylo taktéž podrobeno analýze trendů plodnosti od roku 1989 do současnosti. Díky tomuto bylo vyvozeno, že s postupem let velmi značně klesla úhrnná plodnost oproti dříve zkoumanému roku, jakýmž je rok 1989. U specifických měr plodnosti se došlo k závěru, z kterého lze usoudit snížení intenzity a rovněž zvýšení věku matek. Práce také seznamuje se základními charakteristikami rodičovství, jeho vymezením a spojitostmi. Zároveň je věnována pozornost plánovanému rodičovství a antikoncepcím, které úzce souvisí s úmyslem mít potomky, neboť ženy tyto prostředky k nechtěnému početí v současnosti hojně využívají. Mateřství a otcovství je nyní velmi svědomitě připravováno a dochází k jeho značnému odkládání do pozdějších let. Díky pečlivému zamýšlení nastává menší množství potratů. V neposlední řadě je zde zmínka o asistované reprodukci, kterou vyhledávají i mladší ženy, a to především metodu ICSI. Realizovanými průzkumy bylo též potvrzeno a doloženo, že lidé zamýšlejí děti v pozdějším věku a celkově klesá o časnější rodičovství zájem. Podle očekávání zůstává ideální a plánovaný počet dvou dětí a současně se s přibývajícími lety vytrácí tradiční model rodiny.
Klíčová slova: antikoncepce; asistovaná reprodukce; potraty; plodnost; plánované rodičovství; rodičovství
Název práce: Young people and their view at planned parenthood
Autor(ka) práce: Zadražilová, Lucie
Vedoucí práce: Antovová, Michaela
Oponenti práce: Svačinová, Kornélia
The purpose of my bachelor´s thesis on the theme Young People and Their View of the Planned Parenthood is to find out trends and links in the Czech Republic concerning the mentioned problematics. The additional part of this work hold the conducted surveys. With the help of these surveys we can find out the opinion of people at the ideal age for birth of a child, ideal and planned number of children, the importance of the marriage for bringing up children, distribution of parental roles and lastly the attitude of young people to unintentional pregnancy. The part of the thesis is here also the historical schema of transformation in connection with paternal and maternal action and behaviour. The investigation was put through the analysis of the trends of fertility since 1989 until the present time. Thanks to this was deduced that with process of years the total fertility fell very significantly in comparison to the former investigated year that was the year 1989. At the specific rates of fertility I came to the conclusion from which we can deduce lowering intensity and simultaneously increase in the age of mothers. The thesis also presents the basic features of parenthood, its definition and coherences. At the same time the attention is paid to the planned parenthood and contraception that are very closely connected to the aim of having children, because women use these means against unwanted pregnancy very plentifully at the present time. Motherhood and fatherhood is now very carefully planned and it leads to its significant postponing to later age. Thanks to careful planning there is smaller amount of abortions. Lastly there is mentioned the topic assisted reproduction, which is sought-after even by younger women, mainly through the metod ICSI. Through the practiced surveys there was also confirmed and gave the evidence about the fact that people plan children in their later age and there is decrease in interest in early parenthood in total. According to the expectation the ideal and planned number of children remains at the number of two and at the same time the traditional model of the family is disappearing over the years.
Klíčová slova: contraception; assisted reproduction ; planned parenthood; parenthood; abortion; fertility

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Sociálně ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra demografie