Název práce: Porovnanie vybraných častí sociálneho systému v Českej a Slovenskej republike v rokoch 2003-2016
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práca sa zameriava na podsystémy sociálnej politiky, konkrétne dôchodkový systém a rodinnú politiku. Základ práce tvorí porovnanie týchto oblastí sociálneho systému medzi Českou a Slovenskou republikou .Teoretická časť práce sa venuje vývoju sociálnych politík po rozpade Československa, popisuje typy penzijných systémov a formy rodinnej politiky. Praktická časť opisuje rozdiely systémov. Okrem porovnania fungovania dôchodkovej pilierovej štruktúry, ktorá sa líši práca takisto porovnáva krajiny pomocou demografických ukazovateľov a u rodinnej politiky porovnáva dávky poskytované v rámci sociálnej podpory. Práca hľadá odpoveď na otázku či existujú v Slovenskom systéme výhody ktorými by sa mohol český systém inšpirovať.
Klíčová slova: Dávky sociálnej podpory; Dôchodkový systém; Sociálna politika; Rodinná politika
Název práce: Porovnanie vybraných částí socialného systému Slovenskej a Českej republiky v letech 2003-2016
Jazyk práce: Slovensky
Klíčová slova: Rodinná politika; Dôchodkový systém; Dávky sociálnej podpory; Sociálna politika
Název práce: Comparison of the chosen parts of the Social System in the Czech and Slovak Republic in years 2003-2016
Jazyk práce: Slovensky
The thesis focuses on subsystems of social politics, specifically pension system and family politics. The core of the thesis is a comparison of these two areas of social system in Czech and Slovak republic. The theoretical part focuses on the development of social politics after the collapse of Czechoslovakia, describes types of pension systems and forms of family politics. The practical part describes the differences between the systems. Apart from the comparison of the functioning of the pension structure, the thesis also compares the countries from the demographical point of view and types of family support. The thesis tries to answer whether there are any cons in Slovak system, Czech system can take an inspiration from. Conclusion of this thesis should reveal whether are there any possible implications of the Slovak system into the Czech one.
Klíčová slova: Family support benefits; Pension system; Social policy

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky