Výdajová metoda hrubého domácího produktu České republiky

Název práce: Výdajová metoda hrubého domácího produktu České republiky
Autor(ka) práce: Zemanová, Denisa
Vedoucí práce: Pavelka, Tomáš
Oponenti práce: Breňová, Lubomíra
Cílem bakalářské práce je analýza vývoje hrubého domácího produktu České republiky výdajovou metodou v letech 2005 až 2015. V rámci analýzy bude zkoumán vývoj tempa růstu HDP a zároveň tempa růstu jeho jednotlivých složek. Dále bude měřeno, jak jednotlivé složky HDP ovlivňují jeho růst či pokles. V práci bude také zkoumáno, jaké složky nejvíce ovlivnily pokles HDP v roce 2009, kdy byla Česká republika ovlivněna hospodářskou krizí. Cílem práce bude také zjistit, zda se vývoj tvorby hrubého fixního kapitálu chová procyklicky k vývoji HDP. K výpočtům budou používána data získaná od Českého statistického úřadu, která budou vyjádřena ve stálých cenách.
Klíčová slova: Výdajová metoda; Hrubý domácí produkt; Tvorba hrubého fixního kapitálu
Název práce: Expenditures approach to measurig GDP in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Zemanová, Denisa
Vedoucí práce: Pavelka, Tomáš
Oponenti práce: Breňová, Lubomíra
The aim of this bachelor's thesis is to analyze the development of the gross domestic product (GDP) of the Czech Republic from 2005 to 2015 using the expenditure method. This analysis will examine the growth rate of the GDP and its individual components. It will also measure how the individual components of the GDP affect its growth or decline. Moreover, this analysis will also examine the components that were most affected by the GDP decline in 2009 when the Czech Republic was affected by the economic crisis. The final aim of this thesis is to determine whether the development of gross fixed capital formation behaves pro-cyclically to GDP development. The calculations will use data obtained from the Czech statistical office which will be expressed in constant prices.
Klíčová slova: Gross fixed capital formation; Gross domestic product; Expenditure method

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra mikroekonomie