Ochranné autorské organizace v ČR, jejich působení a prezentace činnosti

Název práce: Ochranné autorské organizace v ČR, jejich působení a prezentace činnosti
Autor(ka) práce: Řehořová, Magdalena
Vedoucí práce: Riedlbauch, Václav
Oponenti práce: Šmíd, Ilja
Tato diplomová práce s názvem Ochranné autorské organizace v ČR, jejich působení a prezentace činnosti se zaměřuje na oblast ochrany autorských práv, a to zejména v oblasti hudebních děl. Cílem práce je přinést ucelený pohled na současnou situaci kolektivních správců, kteří působí na území České republiky a srovnat jejich činnost ve vybraných oblastech. Cílem práce je také zhodnotit praktické fungování kolektivní správy a podat vysvětlení některých mýtů, které o kolektivní správě kolují mezi širokou veřejností. Teoretická část práce obsahuje vymezení základních pojmů, které slouží jako východisko pro další kapitoly, které se věnují konkrétním kolektivním správcům v ČR, a to OSA, INTERGRAM a DILIA. Tato část práce vychází z analýzy výročních zpráv těchto organizací, a také z osobních rozhovorů a písemné komunikace se zástupci uvedených institucí. Práce je přínosná především jako shrnutí a zhodnocení aktuálního fungování kolektivních správců, kteří jsou součástí kultury, a jsou tedy i oni zodpovědni za to, v jakém stavu se nejenom česká kultura nachází.
Klíčová slova: ochranné autorské organizace; autorský zákon; kolektivní správa autorských práv; ekonomické ukazatele kolektivních správců; OSA; INTERGRAM; DILIA
Název práce: Author rights protection organizations in the Czech Republic - their activities and presentation
Autor(ka) práce: Řehořová, Magdalena
Vedoucí práce: Riedlbauch, Václav
Oponenti práce: Šmíd, Ilja
This Master's thesis entitled Author rights protection organizations in the Czech Republic - their activities and presentation focuses on the area of copyright protection, especially in the field of musical work. The aim of the thesis is to provide a comprehensive overview of the current situation of collective societies operating in the Czech Republic and to compare them in selected areas of activity. The aim of the work is also to evaluate the practical functioning of the collective societies and explain some myths that are routed by the general public about the collective administration. The theoretical part of the thesis contains the definition of basic concepts, as the basis for other chapters dealing with specific collective societies, namely OSA, INTERGRAM and DILIA. This part of the thesis is based on annual reports analysis of these organizations, as well as personal interviews and written communication with these institutions' representatives. This master thesis is particularly helpful as a summary and evaluation of collective organizations' activities that are part of the culture and therefore have a significant impact on the level of Czech and other cultures.
Klíčová slova: copyright law; music licensing societies; collective societies; economic indicators of collective administrators

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Arts Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská