Manželství a rodičovství v České republice v nových ekonomických podmínkách

Název práce: Manželství a rodičovství v České republice v nových ekonomických podmínkách
Autor(ka) práce: Čechalová, Kateřina
Vedoucí práce: Langhamrová, Jitka
Oponenti práce: Miskolczi, Martina
Předkládaná diplomová práce se zabývá vztahem mezi manželstvím a rodičovstvím v České republice. Hlavním cílem je posouzení změn v rodinném chování mladých generací a analýza s ním souvisejících demografických procesů plodnosti a sňatečnosti. Zvláštní pozornost je věnována manželské, mimomanželské a předmanželské plodnosti. Práce se snaží získat odpověď na otázku, zda je manželské prostředí pro výchovu dětí stále nenahraditelné nebo zda ekonomické a hodnotové proměny společnosti po roce 1989 nenarušily tradiční průběh formování rodiny. Dalším důležitým cílem je provedení shlukové analýzy. České okresy jsou rozčleněny do několika shluků umožňujících vyhodnocení aktuální situace. Poslední část je věnována výsledkům kvantitativního šetření, které pomáhá odhalit současné postoje veřejnosti k rodinnému životu.
Klíčová slova: rodina; shluková analýza; rodičovství; manželství; sňatečnost; mimomanželská plodnost
Název práce: Marriage and Parenthood in the Czech Republic in New Economic Conditions
Autor(ka) práce: Čechalová, Kateřina
Vedoucí práce: Langhamrová, Jitka
Oponenti práce: Miskolczi, Martina
This thesis deals with the relation between marriage and parenthood in the Czech Republic. The main object is to explore changes in the family behavior of young generations and to analyze the related demographic processes of fertility and nuptality. Special attention is paid to marital, extramarital and premarital fertility. The thesis searches for the answer of the question if the marital surroundings are still unique for the child upbringing or if the economic and value changes of the society after 1989 broke the traditional family formation. Another important object is to perform a cluster analysis. Czech districts are divided into the clusters, which are made to describe the current situation. The last part demonstrates the results of the quantitative survey, which helps to find out the public attitudes about family life.
Klíčová slova: Nuptality; Parenthood; Extramarital fertility; Cluster Analysis; Family; Marriage

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky