Využití demografických sítí v ekonomické statistice

Název práce: Využití demografických sítí v ekonomické statistice
Autor(ka) práce: Písaříková, Petra
Vedoucí práce: Mazouch, Petr
Oponenti práce: Fiala, Tomáš
Grafické znázornění dat je často jedním z prvních analytických nástrojů, které lze při analýze dat využít. Čas, který se jako proměnná využívá v úlohách v široké míře je často problematicky uchopitelný a jeho zobrazení není úplně snadné. V demografii se některé nástroje jako například Lexisův diagram využívají, přesto lze výčet grafických nástrojů rozšířit o diagramy, které pohlížejí na proměnnou čas různým způsobem. Jejich využití lze demonstrovat nejen na datech demografického charakteru ale také na nedemografických datech a lze při tom využít i moderní statistický program R.
Klíčová slova: životnost; čas; vizualizace dat; Lexisův diagram; kohorta zemřelých; thantologický věk
Název práce: Using Demographic Networks in Economic Statistics
Autor(ka) práce: Písaříková, Petra
Vedoucí práce: Mazouch, Petr
Oponenti práce: Fiala, Tomáš
One of the first analytical tools that can be used to analyze data is the graphical representation. The time that is used as a measure in tasks in a wide range is problematic to grasp, and its mapping is not easy. In demographics, some tools, such as the Lexis diagram, are used. However, the list of graphical tools can be extended by diagrams that look at the time measure in different ways. Their use can be demonstrated not only on demographic data but also on non-demographic data and the modern statistical program R can be used too.
Klíčová slova: Lexis diagram; death cohort; thantological age; time; data visualization; lifespan

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky