Název práce: Revitalizácia verejného priestoru ako nástroj rozvoja a funkčnosti širšieho mestského centra
Jazyk práce: Slovensky
Bakalárska práca sa zaoberá problematikou obnovy verejného priestoru, so zameraním na oblasť širšieho mestského centra. S tým súvisí aj pojatie urbanizmu a ľudského meradla. Cieľom tejto práce je prostredníctvom PEST analýzy, zistiť funkčnosť verejného priestoru okresu Košice I v meste Košice, a následne navrhnúť niekoľko opatrení, ktoré by prispeli k jeho zlepšeniu. Teoretická časť pojednáva o terminológií a významných dokumentoch pre mestské plánovanie. Taktiež o urbanistických smeroch minulosti, po ktorých nasledujú novodobé myšlienky, možnosti a formy nazerania na verejný priestor. V praktickej časti sú najprv zhrnuté stratégie obnovy rôznych mestských sídel. Následne je prevedená analýza hodnotenia mestského priestoru v okrese Košice I, a zároveň určitých konfliktov brániacich rozvoju územia. Na ich základe je navrhnutých niekoľko doporučení, ako tieto konflikty zamedziť.
Klíčová slova: ľudské meradlo; verejný priestor; revitalizácia; územný plán
Název práce: Revitalizace veřejného prostoru jako nástroj rozvoje a funkčnosti širšího městského centra
Jazyk práce: Slovensky
Bakalářská práce se zabývá problematikou obnovy veřejného prostoru, se zaměřením na oblast širšího městského centra. S tím souvisí i pojetí urbanismu a lidského měřítka. Cílem této práce je prostřednictvím PEST analýzy, zjistit funkčnost veřejného prostoru okresu Košice I ve městě Košice, a následně navrhnout několik opatření, které by přispěly k jeho zlepšení. Teoretická část pojednává o terminologii a významných dokumentech pro městské plánování. Také o urbanistických směrech minulosti, po kterých následují novodobé myšlenky, možnosti a formy nazírání na veřejný prostor. V praktické části jsou nejprve shrnuty strategie obnovy různých městských sídel. Následně je provedena analýza hodnocení městského prostoru v okrese Košice I, a zároveň určitých konfliktů bránících rozvoji území. Na jejich základě je navrženo několik doporučení, jak tyto konflikty zamezit.
Klíčová slova: územní plán; veřejný prostor; lidské měřítko; revitalizace
Název práce: Revitalization of public space as means for the development and functionality of a wider city centre
Jazyk práce: Slovensky
This bachelor thesis deals with restoration of public space, and is focused on the region of wider city centre. Closely associated to that are the concepts of urbanism and human scale. The aim of this thesis is to analyse the functionality of public space of the region Košice I in the city Košice, using PEST analysis. As a result, propose a number of measures to improve it. The theoretical part contemplates the terminology and important documents for urban planning. It also considers the urban directions of the past, followed by modern ideas, possibilities and forms of looking at the public space. In the practical part, strategies for the renovation of various urban settlements are summarized first. Consequently, an analysis of the evaluation of the city space in Košice I district is carried out considering certain conflicts that prevent the development of the territory. Based on that, several recommendations are suggested to prevent these conflicts.
Klíčová slova: revitalization; local plan; human scale; public space

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Arts Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská