Název práce: Komparácia makroekonomického vývoja Slovenskej republiky, Českej republiky a Holandska
Jazyk práce: Slovensky
Táto bakalárska práca je zameraná na komparáciu ekonomického vývoja Slovenskej republiky, Českej republiky a Holandska. Cieľom je vybrať a zhodnotiť makroekonomický vývoj krajín v období od roku 2008 do roku 2016. Boli využité ukazovatele exportu, importu, čistého exportu, menového kurzu, miery inflácie, miery nezamestnanosti a hrubého domáceho produktu. V teoretickej časti sú definované a vysvetlené vybrané ukazovatele ekonomickej výkonnosti. Praktická časť je zameraná na analýzu týchto ukazovateľov jednotlivých krajín a následnú komparácia (vývoj medzi rokmi, vývoj medzi krajinami). Výstupom zo zistených analýz sú zhodnotenia a odporúčania pre jednotlivé krajiny ako je potrebné zlepšiť situáciu v jednotlivých krajinách pre dosiahnutie vyššej ekonomickej produktivity a stability.
Klíčová slova: hodnotenie; makroekonomické ukazovatele; holandská ekonomika; česká ekonomika; slovenská ekonomika; analýza vývoja; význam ukazovateľov
Název práce: Komparace makroekonomického vývoje Slovenské republiky, České republiky a Nizozemí
Jazyk práce: Slovensky
Tato bakalářská práce je zaměřena na komparaci ekonomického vývoje Slovenske republiky, České republiky a Nizozemí. Cílem je vybrat a zhodnotit makroekonomický vývoj zemí v období od roku 2008 do roku 2016. Byly využity ukazatele exportu, importu, čistého exportu, měnového kurzu, míry inflace, míry nezaměstnanosti a hrubého domácího produktu. V teoretické části jsou definovány a vysvětleny vybrané ukazatele ekonomické výkonnosti. Praktická část je zaměřena na analýzu těchto ukazatelů jednotlivých zemí a následnou komparaci (vývoj mezi lety, vývoj mezi zeměmi). Výstupem ze zjištěných analýz jsou zhodnocení a doporučení pro jednotlivé země jako je potřeba zlepšit situaci v jednotlivých zemích pro dosažení vyšší ekonomické produktivity a stability.
Klíčová slova: význam ukazatelů; hodnocení; analýza vývoje; slovenská ekonomika; česká ekonomika; nizozemská ekonomika; makroekonomické ukazatele
Název práce: Comparison of the Macroeconomic Development of the Slovak Republic, the Czech Republic and the Netherlands
Jazyk práce: Slovensky
Aim of this bachelor's thesis is to compare economic development of the Slovak Republic, the Czech Republic and the Netherlands. The goal is to choose and evaluate the macroeconomic development of the mentioned countries in the time period from the year 2008 until the year 2016. Indicators as export, import, net export, exchange rate, inflation rate, unemployment rate and gross domestic product were used. In the theoretical part, the chosen indicators of economic performance are defined and explained. The practical part is focused on the analysis of these indicators of the chosen countries and on the following comparison (development between years, development between countries). Outcome from the identified analyses are evaluations and recommendations for the chosen countries, how it is possible to improve the situation in the countries to achieve higher economic productivity and stability.
Klíčová slova: Dutch economy; Slovak economy; Czech economy; evaluation; analysis; macroeconomic indicators; significance of indicators

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra mikroekonomie