Poptávka a nabídka na trhu středních škol v ČR

Název práce: Poptávka a nabídka na trhu středních škol v ČR
Autor(ka) práce: Zelinková, Barbora
Vedoucí práce: Rusmichová, Lada
Oponenti práce: Džbánková, Zuzana
Bakalářská práce se zabývá analýzou poptávky a nabídky na trhu středních škol v ČR se zaměřením na rozdíly mezi státním a soukromým sektorem. Obsahem práce je vymezení základních pojmů souvisejících s tématem, popis vývoje a historického konceptu školství, charakteristika specifik marketingové strategie a rozdílů ve financování státního a soukromého sektoru. Zároveň práce zkoumá statistická data vývoje poptávky a nabídky školství. Praktická část se zabývá výzkumem na státním a církevním gymnáziu v Kutné Hoře - zahrnuje rozhovory s řediteli a dotazníky mezi žáky prvního ročníku středoškolského stupně vzdělání.
Klíčová slova: gymnázia; střední školy; nabídka; trh vzdělávacích služeb; státní školy; církevní školy; soukromé školy; poptávka; školství
Název práce: Demand and supply on the market of secondary education in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Zelinková, Barbora
Vedoucí práce: Rusmichová, Lada
Oponenti práce: Džbánková, Zuzana
This bachelor thesis analyses demand and supply on the market of secondary education in the Czech Republic and it is focused on the differences between state and private schools. The thesis consist of the definition of technical terms, evolution and context of hitory of education, characterization of the specifics of marketing strategy and differences in the financing methods in state and private sector. Furthermore, the thesis includes statistic data of evolution of demand and supply of education. Practical part is focused on research at state and church grammar schools in the town of Kutná Hora and it includes interviews with the school headteachers and questionnaire-based research, which was conducted among pupils in the first year of high school studies.
Klíčová slova: demand; supply; church school; private school; state school; market of educational services; school system; high school; grammar school

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra mikroekonomie