Analýza diferenciace finančních ukazatelů firem v ČR dle odvětví a sídla

Název práce: Analýza diferenciace finančních ukazatelů firem v ČR dle odvětví a sídla
Autor(ka) práce: Šebík, Jan
Vedoucí práce: Pláničková, Markéta
Oponenti práce: Pham, Hoang Long
Cílem diplomové práce bylo ověřit hypotézu o diferenciaci finančních ukazatelů dle odvětví a polohy sídla společnosti. Pro účely práce byly vybrány čtyři oddíly v klasifikaci CZ-NACE, zahrnující 21 645 analyzovaných účetních jednotek v letech 2010-2015. Pro tyto obory byly vypočteny odvětvové ukazatele využívané ve finanční analýze - byla zkoumána rentabilita, likvidita, zadluženost a aktivita. Při testování statisticky významných rozdílů průměrů byl zahrnut i další faktor kromě oboru - velikost společnosti a velikost obce, kde podnik sídlí. Součástí analýzy vlivu polohy sídla společnosti bylo i testování globální prostorové autokorelace s využitím Moranova I kritéria. Jedním z výsledků práce je, zda je důležité při porovnávání s odvětvovými ukazateli ve finanční analýze zahrnout faktory odvětví, velikosti společnosti a polohy sídla.
Klíčová slova: Prostorová autokorelace; CZ-NACE; Finanční analýza
Název práce: Analysis of the differentiation of financial indicators of companies in the Czech Republic by sector and location of the headquarters
Autor(ka) práce: Šebík, Jan
Vedoucí práce: Pláničková, Markéta
Oponenti práce: Pham, Hoang Long
The goal of this diploma thesis was to verify the hypothesis about the differentiation of financial indicators by sector and location of the company's headquarters. For the purpose of the paper, four divisions were selected in the CZ-NACE classification, including 21 645 analysed units in the years 2010 to 2015. The sectoral indicators used in the financial analysis were calculated for the following branches - profitability, liquidity, indebtedness and activity. In addition to the sector, other factors were tested for statistically significant differences in averages - the size of the company and the size of the municipality where the company is located. Part of the analysis of the influence of the location of the company's headquarters was testing of global spatial autocorrelation using Moran's I criterion. One of the outcomes is whether it is important to include the sectoral factor, company size and location of the headquarters in the financial analysis when comparing with sectoral indicators.
Klíčová slova: Spatial autocorrelation; CZ-NACE; Financial analysis

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku

Datum zadání práce: 26. 7. 2016