Perspektivy mladých lidí v kontextu trhu práce

Název práce: Perspektivy mladých lidí v kontextu trhu práce
Autor(ka) práce: Komínková, Eva
Vedoucí práce: Nývlt, Ondřej
Oponenti práce: Průša, Ladislav
Rodinné a reprodukční chování utváří charakter České republiky. Změny po roce 1989 tak zcela jistě ovlivnily celou společnost. Zásadní obměny v demografickém chování je tedy nutno vidět v kontextu ekonomických, sociálních, společenských i kulturních změn ve společnosti. Tato diplomová práce se zaměřuje konkrétně na mladé lidi s cílem popsat jejich perspektivy na trhu práce s důrazem na hledání souvislostí mezi změnami v demografickém chování a na trhu práce během období let 1989 až 2015. Tudíž práce by měla mimo jiné poskytnout i odpověď na otázku jak významně ovlivnilo kariérní dráhy mladých lidí například rodičovství. Pro dosažení vytyčeného cíle je využíváno zejména veřejné databáze Českého statistického úřadu, potažmo Evropského statistického úřadu a základních statistických postupů.
Klíčová slova: nezaměstnanost; rodičovství; délka studia; mladí lidé; sladění rodinného a pracovního života; zaměstnanost; trh práce
Název práce: Prospects of Youngle People on the Labour Market
Autor(ka) práce: Komínková, Eva
Vedoucí práce: Nývlt, Ondřej
Oponenti práce: Průša, Ladislav
Family and reproductive behaviour shapes the outline of Czech Republic. Regime changes after 1989 certainly influenced the whole society. Critical changes in demographic behaviour need to be viewed in context of economic, social and cumtural changes in society. The purpose of this thesis is to explore perspectives of young adults, with an emphasis on exploring links between demographic behavious and on job market between 1989 and 2015. Thus this thesis should provide an answer to a question on how signifikance of influence of e.g. parenthood on career paths of youg people. To achieve this target, we used mainly publicly available data provided by Czech Statistical Bureau, interchangeably with data from Eurostat and basic statistical analysis.
Klíčová slova: unemployment; employment; lenght of study; young people; work life balance; labour market; parenthood

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky