Název práce: Dopady imigrácie na ekonomické ukazovatele v Austrálii, Veľkej Británii a Spojených štátoch Amerických
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práca sa zaoberá témou imigrácie a jej dopadov na ekonomiku v Austrálii, Veľ-kej Británii a Spojených štátoch amerických. V úvode práce sú uvedené rozličné migračné teórie vysvetľujúce motívy migrácie a imigračné politiky, ktorých špecifikami a typom po-žiadaviek pre sledované krajiny práca nastieňuje zloženie prichádzajúcich jedincov. Tento profil je dotváraný samotnou analýzou, kde sú skúmané socioekonomické faktory v zahraničí narodených obyvateľov žijúcich v sledovaných krajinách. Táto analýza je preve-dená komparáciou prierezových dát, avšak sleduje obdobia príchodu jedincov, čím posky-tuje prehľad v rámci časovej rady. Na zistenie vplyvu príchodu imigrantov na zamestna-nosť a priemerné mzdy bola použitá regresia, avšak tento vplyv nebol dokázaný v žiadnom prípade okrem vplyvu na priemerné mzdy v Austrálii.
Klíčová slova: imigračné politiky; priemerné mzdy; zamestnanosť; substitúcia zručností; dopady imigrácie; najvyššie dosiahnuté vzdelanie
Název práce: Dopady imigrace na ekonomické ukazatele v Austrálii, Velké Británii a Spojených státech amerických
Jazyk práce: Slovensky
Diplomová práce se zabývá otázkou přistěhovalectví a jeho dopadu na ekonomiku v Austrálii, Velké Británii a Spojených státech amerických. V úvodu jsou uvedena různá teorie migrace vysvětlující migrační motivy a imigrační politiky, jejichž specifika a typ požadavků monitorovaných zemí práce demonstruje složení příchozích jedinců. Tento profil je doplněn samotnou analýzou, která zkoumá společensko-ekonomické faktory v zahraničí narozeného obyvatelstva žijícího ve sledovaných zemích. Tato analýza se provádí porovnáním průřezových dat, ale sleduje dobu příchodu jednotlivců a poskytuje tedy i přehled v časové ose. Za účelem stanovení dopadu přistěhovalectví na zaměstnanost a průměrné mzdy byla použita regrese, ale tento dopad nebyl žádným způsobem prokázán, s výjimkou dopadu na průměrné mzdy v Austrálii.
Klíčová slova: dopady imigrace; průměrné mzdy; substituce zručností; zaměstnanost; imigrační politiky; nejvyšší dosažené vzdělání
Název práce: Impact of immigration on the economical indicators in Australia, Great Brita-in and United states of America
Jazyk práce: Slovensky
The diploma thesis deals with the issue of immigration and its impact on the economy in Australia, Great Britain and the United States of America. In the introduction, various migration theories explaining the migration motifs and immigration policies, whose specifics and the type of requirements of the monitored countries sheds the composition of incoming individuals, are discussed. This profile is complemented by the analysis itself, which examines the socio-economic factors of foreign-born population living in the monitored countries. This analysis is carried out by cross-sectional data comparisons, but it monitors the arrival times of individuals, providing an overview within the timeline. In order to determine the impact of immigration on employment and average wages, regression was used, but this effect was in no way proven beyond the impact on average wages in Australia.
Klíčová slova: average wages; qualification substitution; immigration policy; immigration impacts; highest attained education; employment

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra mikroekonomie