Srovnání daňové evidence a účetnictví individuálního podnikatele

Název práce: Srovnání daňové evidence a účetnictví individuálního podnikatele
Autor(ka) práce: Knapová, Iva
Vedoucí práce: Gluzová, Tereza
Oponenti práce: Molín, Jan
Tato bakalářská práce je zaměřena na srovnání vedení daňové evidence a účetnictví individuálního podnikatele, zabývajícího se řemeslnou živností, v průběhu jednoho roku. Práce je rozdělena na teoretickou a praktickou část. Teoretická část se v jednotlivých kapitolách zabývá popisem systémů, které si podnikatel může zvolit pro evidenci jeho podnikatelské činnosti. Dále rozebírá jejich právní úpravu, způsoby jakými je možné je použít a postup v případě, že se podnikatel rozhodne změnit systém evidence, či je k tomu právními předpisy donucen. Pro možnost porovnání obou systémů je v zadání příkladu sestavena počáteční rozvaha a dále jsou zadané hospodářské transakce z průběhu roku 2016, ze kterých se v obou metodách vychází. Řešení příkladu je rozděleno na dvě části, ve kterých jsou aplikovány poznatky z části teoretické. První část je věnována účetnímu řešení příkladu, druhá je řešena v případě, že by podnikatel vedl daňovou evidenci. Výsledků je u obou systémů dosaženo analytickým zpracováním jednotlivých transakcí, které jsou následně porovnány mezi oběma systémy.
Klíčová slova: majetek; závazky.; účetní jednotka; účetnictví; daňová evidence; příjmy; Individuální podnikatel
Název práce: Comparison of tax records and accounting of an individual entrepreneur
Autor(ka) práce: Knapová, Iva
Vedoucí práce: Gluzová, Tereza
Oponenti práce: Molín, Jan
This bachelor thesis is focused on comparison of the management of tax records and the accounting of an individual entrepreneur engaged in craft trades, in one year. The thesis is divided into the theoretical and practical part. The theoretical part deals with the description of the systems which the entrepreneur can choose to record his business activities. Furthermore, their legal regulations, the ways in which they can be used, and the procedure in case the entrepreneur decides to change the registration system or if he is forced to do so. In order to compare the two systems, an opening balance sheet is compiled in the example, and the economic transactions entered into in the course of 2016 are based on both methods. The solution of the example is divided into two parts in which the theoretical knowledge is applied. The first part is devoted to the accounting solution of the example, the second one is solved if the entrepreneur has led the tax records. The results of both systems are achieved by analytical processing of individual transactions, which are then compared between the two systems.
Klíčová slova: tax records; assets; accounting unit; accounting; income; liabilities.; Individual entrepreneur

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 24. 1. 2017