Název práce: Federální rozpočet USA jako nástroj k prosazování ideologických principů na počátku 21. století
Autor(ka) práce: Joukl, Petr
Vedoucí práce: Tajovský, Ladislav
Oponenti práce: Chalupecký, Petr
V diplomové práci pojednávám o federálním rozpočtu USA jako nástroji určeném k prosazování stranických politik na příkladu administrativ George W. Bushe a Barracka Obamy s cílem zjistit zda na počátku 21. století existují ideologické rozdíly v rozpočtové politice demokratů a republikánů. Stěžejní část práce je věnovaná analýze příjmových a výdajových stran rozpočtů obou prezidentů a vývoji salda, se kterým hospodařili. Analýza naznačuje, že ačkoliv povaha doby, fáze hospodářského cyklu a další vnější vlivy mají na podobu rozpočtů výrazný vliv, stále lze v současnosti federální rozpočet považovat za efektivní nástroj k projevení stranických preferencí.
Klíčová slova: USA; federální rozpočet; George W. Bush; Barrack Obama
Název práce: US Federal Budget as an instrument to enforce ideological principles at the beginning of the 21st century
Autor(ka) práce: Joukl, Petr
Vedoucí práce: Tajovský, Ladislav
Oponenti práce: Chalupecký, Petr
In my diploma thesis, I deal with the federal budget of the US as an instrument designed to promote partisan policies on the example of the administrations of George W. Bush and Barack Obama in order to find out whether there are ideological differences in the budgetary policy of Democrats and Republicans at the beginning of the 21st century. The main part of the thesis is devoted to the analysis of the revenue side and spending side of the budgets of both presidents and the development of the balance they managed. The analysis suggests that, although the nature of the time, phase of the economic cycle and other external influences have a significant impact on budgets, the federal budget can still be considered as an effective tool for expressing partisan preferences.
Klíčová slova: USA; federal budget; George W. Bush; Barrack Obama

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky